Czy brak odpowiedzi na reklamację konsumenta zawsze oznacza jej uznanie? Wskazówki dla przedsiębiorców
Przedsiębiorca ma 14 dni na odpowiedź na reklamację, którą złożył konsument. Zgodnie z art. 7a ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta, jeśli nie udzieli odpowiedzi w tym terminie, uważa się, że uznał reklamację. Mimo pozornej jednoznaczności tego przepisu, skutki „uznania reklamacji” przez brak odpowiedzi są w praktyce interpretowane w różny sposób. Nie zawsze brak odpowiedzi będzie oznaczał uznanie reklamacji.
Zgodnie z art. 7a ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta, brak odpowiedzi przedsiębiorcy na reklamację w terminie 14 dni oznacza jej uznanie. Przepis ten ma na celu ochronę konsumenta, zapewniając mu szybką i klarowną informację o wyniku zgłoszonej reklamacji. Jednakże w praktyce interpretacja skutków tego „uznania” nie jest jednoznaczna. Pojawiają się różne podejścia zarówno w doktrynie, jak i orzecznictwie.
Automatyczne uznanie roszczenia konsumenta
Pierwsza interpretacja zakłada, że jeśli przedsiębiorca nie odpowie na reklamację w wymaganym terminie, to automatycznie uznaje żądania konsumenta. W takim przypadku przedsiębiorca jest zobowiązany spełnić roszczenie konsumenta określone w zgłoszeniu, nawet jeśli jest ono obiektywnie bezzasadne.
W praktyce oznacza to, że brak reakcji przedsiębiorcy skutkuje całkowitym uznaniem zasadności żądań konsumenta. Przedsiębiorca traci możliwość kwestionowania reklamacji na etapie sporu sądowego, co zostało potwierdzone m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z 5 lipca 2012 r. (sygn. akt IV CSK 75/12).
Ciężar dowodu po stronie przedsiębiorcy
Zgodnie z inną interpretacją, brak odpowiedzi na reklamację nie oznacza automatycznego przyjęcia żądań konsumenta, lecz jedynie zmianę rozkładu ciężaru dowodu w przypadku ewentualnego sporu.
Przedsiębiorca ma możliwość bronienia się przed roszczeniem, ale musi udowodnić, że:
- nie doszło do naruszenia jego obowiązków,
- konsumentowi nie przysługuje dane roszczenie.
Taka interpretacja pozwala przedsiębiorcy na większą elastyczność w działaniu i obronę swoich interesów, co uwzględnia uchwała Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2018 r. (sygn. akt III CZP 113/17).
Podsumowanie
Jak widać, bark odpowiedzi przedsiębiorcy na reklamację nie może być traktowany jednoznacznie jako uznanie. Istniej szansa, aby pomimo braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie, obronić się przed ewentualnymi roszczeniami konsumenta.
Zobacz również:
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...
-
Wykorzystujesz opinie klientów jako narzędzie marketingowe? Sprawdź, czy robisz to w zgodzie z przepisami prawa
Opinie klientów są doskonałym narzędziem marketingowym, które pomaga budować wizerunek ...
-
Otrzymaliśmy dofinansowanie na udział w misji gospodarczej do Serbii
Z przyjemnością informujemy, że Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy ...