Czy termin na złożenie informacji o cenach transferowych zostanie przedłużony?
Wielkimi krokami zbliża się termin składania informacji o cenach transferowych (TPR‑C i TPR-P). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnicy powinni złożyć tą informację do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. U podatników, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, oznacza to konieczność złożenia informacji za 2022 rok do końca listopada 2023. W najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów poinformowało jednak o trwających pracach nad wydłużeniem tego terminu.
Zmienione przepisy stawiają podatników przed nowymi wyzwaniami. Informacje TPR po raz pierwszy składane będą do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Do tej pory trafiały do Szefa KAS. Po raz pierwszy też w samej informacji należy zawrzeć oświadczenie podatnika o tym, że lokalną dokumentację cen transferowych sporządzono zgodnie ze stanem rzeczywistym. Należy też wykazać, że ceny transferowe objęte tą dokumentacją ustalono na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. W konsekwencji, co do zasady, TPR-u nie będzie już mógł podpisać pełnomocnik. Wyjątek stanowią pełnomocnicy będący adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem. TPR podpisywać będzie kierownik jednostki – w większości przypadków wyznaczony członek zarządu lub wspólnik uprawniony do reprezentacji spółki.
Zmieni się również forma składania informacji. Podatnicy powinni ją złożyć za pośrednictwem formularza elektronicznego opublikowanego na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Niestety, do dzisiaj wersji webowej formularza nie udostępniono.
Próżno szukać też zaktualizowanej wersji pytań i odpowiedzi dotyczących raportowania TPR. Taki stan rzeczy powoduje zniecierpliwienie podatników, którzy nie mają możliwości rzetelnego przygotowania się do wywiązania z nałożonych na nich obowiązków.
W odpowiedzi na liczne zapytania, w piątek 27 października 2023 r., Ministerstwo Finansów poinformowało o trwających pracach nad wydłużeniem terminu składania informacji TPR-P i TPR-C. Termin miałby zostać przedłużony o trzy miesiące. Oznacza to, że informacje za 2022 rok powinny być złożone do końca lutego 2024 r. O ostatecznych decyzjach Ministerstwa będziemy informować na bieżąco.
Link do komunikatu: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/zmiany-w-prawie/prace-nad-wydluzeniem-terminu-do-zlozenia-informacji-o-cenach-transferowych-tpr-p-i-tpr-c271023/
Aktualizacja: formularze interaktywne TPR-C i TPR-P udostępniono 30.10.2023 r.: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/udostepnienie-formularzy-interaktywnych-online-tzw-formularzy-webowych-tpr-c-5-oraz-tpr-p-5-301023/
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...