Wygrana sprawa o dwukrotność wadium

Jeżeli organizator aukcji albo przetargu uchyla się od zawarcia umowy, ich uczestnik, którego oferta została wybrana, może żądać zapłaty podwójnego wadium albo naprawienia szkody. Zasada ta ma zastosowanie do procedury udzielania zamówień publicznych, w zakresie nieuregulowanym normami prawa zamówień publicznych.

Jakiś czas temu informowaliśmy o wygranej sprawie z powództwa naszego Klienta przeciwko Skarbowi Państwa o zwrot wadium wniesionego przez wykonawcę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Opis sprawy znajduje się tutaj.

Klient Kancelarii zdecydował się na złożenie pozwu o zapłatę dwukrotności wadium wniesionego przez wykonawcę w tym postępowaniu przetargowym. Sprawa zakończyła się z wygraną Klienta.

Przede wszystkim podtrzymana została dotychczasowa linia linię orzecznicza, w myśl której wszelkie wątpliwości co do treści SIWZ powinny być interpretowane na korzyść wykonawcy. Strona będąca autorem ogólnych warunków umowy (SIWZ) ma obowiązek sformułować je w sposób precyzyjny i niebudzący wątpliwości. Wywodzenie przez zamawiającego z niejasnych postanowień umownych konsekwencji prawnych jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Zamawiający formułując w sposób mało precyzyjny, czy też pozwalający na różne interpretacje SIWZ, zawsze mógłby stwierdzić, że przystępujący do przetargu nie spełnił warunków z SIWZ i według własnego uznania dowolnie wybierać wykonawcę zadania. Taka wykładnia przepisów PZP w warunkach demokratycznego Państwa jest nie do przyjęcia.

W rozstrzygnięciu Sądu I instancji zostało również wskazane, że jeżeli organizator aukcji albo przetargu uchyla się od zawarcia umowy, uczestnik, którego oferta została wybrana, może żądać podwójnego wadium albo naprawienia szkody (art. 704 § 2 zdanie 3 k.c. art. 14 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, wyrok SA w Katowicach z dnia 25 sierpnia 2015 r., V ACa 96/15). Pogląd ten podzielił Sąd II instancji.

Z ramienia Kancelarii sprawę prowadził zespół pod kierownictwem partnera – radcy prawnego Daniela Siedacza.

Nasza strona specjalna poświęcona zamawiającym i wykonawcom zamowieniapubliczne.bieluk.pl

Zobacz również: