Otwarcie postępowania o zatwierdzenie układu - konsekwencje dla wierzycieli
Coraz częściej dłużnicy, którzy są zagrożeni niewypłacalnością decydują się na restrukturyzację swojego przedsiębiorstwa w ramach postępowania o zatwierdzenie układu.
W postępowaniu o zatwierdzenie układu dłużnik z pomocą doradcy restrukturyzacyjnego samodzielnie przygotowuje propozycje układowe oraz zbiera głosy wierzycieli nad układem. Udział Sądu w tym postępowaniu jest minimalny i następuje dopiero na etapie rozpatrzenia wniosku o zatwierdzenie układu.
Istotne znaczenie dla wierzycieli ma ustalenie dnia układowego. Od dnia dokonania obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego:
- obowiązuje zakaz wypowiadania istotnych umów przez kontrahentów (np. najmu, dzierżawy, kredytu);
- nie jest możliwe wszczęcie postępowania egzekucyjnego (dotyczy to również wierzycieli rzeczowych, posiadających zabezpieczenie na majątku dłużnika);
- postępowania egzekucyjne wszczęte przed dniem dokonania obwieszczenia ulegają zawieszeniu z mocy prawa;
- dłużnik zachowuje pełne prawo do zarządzania majątkiem oraz do dokonywania czynności zarówno z zakresu zwykłego zarządu, jak i czynności, które go przekraczają.
Co do zasady jeżeli w terminie 4 miesięcy od dnia dokonania obwieszczenia dłużnik nie złoży do Sądu wniosku o zatwierdzenie układu, skutki obwieszczenia wygasają z mocy prawa. Oznacza to, że ochrona dłużnika (m.in. zakaz egzekucji, wypowiadania istotnych umów) trwa przez okres 4 miesięcy.
Zobacz również:
-
Odpowiedzialność osób trzecich za dodatkowe zobowiązanie w VAT
Zdarza się, że podatnik nie zapłaci ciążącego na nim podatku. ...
-
Współczynnik pustej przestrzeni. Nowe obowiązki dotyczące opakowań
W ramach nowych regulacji unijnych, nałożonych na podmioty gospodarcze, wprowadzono ...
-
Czy umowa leasingu to schemat podatkowy?
Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą kwalifikacji umów leasingu operacyjnego ...