Czym grozi skierowanie do egzekucji przedawnionego tytułu wykonawczego?

15 czerwca 2022

Roszczenie objęte tytułem wykonawczym przedawnia się, co do zasady, w ciągu 6 lat. To sporo czasu, aby wierzyciel zdołał wyegzekwować dług, jednak mimo to często  dochodzi do przedawnienia roszczenia objętego tytułem wykonawczym. Przed podjęciem decyzji o skierowaniu do egzekucji tytułu wykonawczego, wierzyciel powinien być świadom konsekwencji takiego posunięcia.

W praktyce do przedawnienia tytułu wykonawczego może dojść w sytuacji, gdy wierzyciel nie zdecyduje się na skierowanie sprawy do postępowania egzekucyjne we właściwym terminie lub po przeprowadzeniu bezskutecznego postępowania egzekucyjnego skieruje sprawę do ponownej egzekucji z uchybieniem terminowi przedawnienia.

Takie niedopatrzenie może być niestety kosztowne. Wierzyciel nie dość, że nie uzyska zaspokojenia wierzytelności to zostanie dodatkowo obciążony przez komornika opłatą wynoszącą 10% egzekwowanego świadczenia.  Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy „W przypadku odmowy wszczęcia egzekucji na podstawie art. 804 § 2 k.p.c. z uwagi na oczywisty upływ terminu przedawnienia roszczenia wynikającego z tytułu wykonawczego, gdy wierzyciel nie przedłożył dokumentu, o którym mowa w art. 797 § 11 k.p.c., komornik wydaje postanowienie o pobraniu od wierzyciela opłaty stosunkowej w wysokości 10% egzekwowanego świadczenia na podstawie art. 30 zdanie pierwsze ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych.”

Tym samym przed podjęciem decyzji o skierowaniu sprawy do egzekucji warto jest dokonać istotnej analizy. Należy sprawdzić czy roszczenie objęte tytułem wykonawczym jest przedawnione, ewentualnie, czy i kiedy doszło do przerwania biegu przedawnienia roszczenia.

radca prawny Tomasz Kowalczuk

Uchwała Sądu najwyższego z 26 kwietnia 2022 r., sygn. akt III CZP 91/22

 

 

Zobacz również: