Polski Ład odbiera swobodę wyboru formy opodatkowania najmu prywatnego

Polski Ład pozbawi podatników możliwości wyboru formy opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach najmu prywatnego. W pierwotnej wersji, brak swobodnego wyboru formy opodatkowania miał obowiązywać już od tego roku, ale w toku prac sejmowych zdecydowano o zmianie terminu na rok 2023. 

Tylko do końca 2022 roku podatnicy uprawnieni są do swobodnego wyboru formy opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach najmu prywatnego. Podstawową formą jest aktualnie opodatkowanie według skali podatkowej, z zastosowaniem stawek 17 % lub 32 %. Alternatywę stanowi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W 2023 roku, podatnicy zostaną pozbawieni możliwości wyboru. Od przyszłego roku domyślną oraz jedyną formą opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zastosowanie będą miały dotychczasowe stawki w wysokości 8,5% i 12,5 %.

Zmiana ta zdecydowanie nie będzie korzystna dla podatników, którzy ponoszą wysokie koszty związane z najmem. Należy bowiem pamiętać, że podstawą opodatkowania ryczałtem jest przychód, a zatem podatnik nie ma możliwości pomniejszenia go o ponoszone koszty.

radca prawny, doradca podatkowy Magdalena Jabłońska

Zobacz również: