Wydatki na cele mieszkaniowe – interpretacja Ministra Finansów korzystna dla podatników

30 listopada 2021
Niedawno ukazała się korzystna dla podatników interpretacja ogólna Ministra Finansów, w której doprecyzowany został katalog wydatków na cele mieszkaniowe w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej.

Stanowisko Ministra w zakresie pojęcia wydatków na cele mieszkaniowe, uprawniających do skorzystania z ulgi mieszkaniowej z ustawy o PIT, jest przełomowe i odmienne od dotychczasowych interpretacji organów podatkowych. Dotychczas, za takie wydatki uważano przede wszystkim:

  • wykonanie robót budowlanych w istniejącym lub nowopowstałym budynku/lokalu mieszkalnym
  • wymianę/instalację składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego).

Minister stwierdził natomiast, że w praktyce zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych nie wiążę się tylko z doprowadzeniem budynku/lokalu do tzw. „stanu surowego zamkniętego”, ale polega także na realizacji prac remontowych/wykończeniowych obejmujących zakup podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego. Uznał tym samym, że z realizacją potrzeb mieszkaniowych nierozerwalnie związane są pozostałe potrzeby egzystencjalne/życiowe, m.in. możliwość przygotowywania posiłków, zapewnienie oświetlenia po zmierzchu.

Zgodnie z interpretacją, wydatki poniesione na zakup i montaż:

  • kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
  • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
  • okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
  • mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
  • mebli w zabudowie kuchennej
    – są wydatkami poniesionymi na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy PIT.

Takie stanowisko jest niezwykle korzystne dla podatników i zgodne z ich oczekiwaniami. Nie oznacza jednak pełnej swobody w przyporządkowywaniu wydatków do kategorii wydatków na cele mieszkaniowe. Minister wyraźnie wykluczył z tego zakresu tzw. małe AGD. Uznał je za akcesoria, a nie elementarne przedmioty, bez których pomieszczenie kuchenne straciłoby swoją funkcjonalność.

radca prawny, doradca podatkowy Magdalena Jabłońska

 

Zobacz również: