Klauzule przeliczeniowe mBanku S.A. w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych
Sześć klauzul przeliczeniowych, stosowanych przez mBank S.A. w umowach zawieranych z konsumentami, wpisano 28 maja br. do Rejestru Klauzul Niedozwolonych, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Do wpisu doszło wskutek orzeczenia Sądu Najwyższego. NSA stwierdził, że część postanowień umownych stosowanych przez mBank S.A. to klauzule abuzywne. Postanowienia wpisane do rejestru są zatem bezskuteczne w stosunku do konsumenta od początku zawarcia umowy.
Treść postanowień niedozwolonych wpisanych do rejestru
- „przeliczenia kredytu na walutę waloryzacji bank dokonuje wg kursu kupna danej waluty z tabeli kursowej banku obowiązującej w dniu i godzinie uruchomienia kredytu”
- „Wysokość kursów kupna/sprzedaży walut obowiązujących w danym dniu roboczym może ulegać zmianie. Decyzja o zmianie kursów jak również o częstotliwości zmiany podejmowana jest przez Bank z uwzględnieniem czynników wymienionych w ust.6”
- „Kursy kupna/sprzedaży walut, jak również wysokość spreadu walutowego wyznaczane są z uwzględnieniem poniższych czynników: 1) bieżących notowań kursów wymiany walut na rynku międzybankowym, 2) podaży i popytu na waluty na rynku krajowym, 3) różnicy stóp procentowych oraz stóp inflacji na rynku krajowym, 4) płynności rynku walutowego, 5) stanu bilansu płatniczego i handlowego.”
- „W przypadku, gdy Kredytobiorca/Pożyczkobiorca dokona wyboru spłaty Kredytu/Pożyczki w złotych albo złoży dyspozycję spłaty Kredytu/Pożyczki w złotych po uprzednim złożeniu dyspozycji spłaty Kredytu/Pożyczki w walucie waloryzacji (powrót do spłaty w złotych), obowiązują następujące zasady: 1) w całym okresie obowiązywania Umowy począwszy od pierwszego dnia spłaty albo od dnia dokonania zmiany waluty spłaty na złote, spłata rat dokonywana jest w złotych po uprzednim przeliczeniu (pomnożeniu) rat kapitałowo-odsetkowych, jeśli kredyt został wypłacony w całości lub rat odsetkowych, jeśli kredyt jest wypłacany w transzach, wg kursu sprzedaży waluty waloryzacyjnej określonej w Tabeli kursowej Banku obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50”
Warunki wpisu do rejestru Rejestru Klauzul Niedozwolonych
Możliwość uznania postanowienia umownego za niedozwolone (klauzulę abuzywną) zależna jest od łącznego spełnienia następujących przesłanek:
- postanowienie jest stosowane przez przedsiębiorcę wobec konsumentów;
- postanowienie nie zostało indywidualnie uzgodnione;
- postanowienie kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami;
- postanowienie narusza w sposób rażący interesy konsumenta;
- postanowienie nie dotyczy sformułowanych w sposób jednoznaczny głównych świadczeń stron.
W przypadku przytoczonych postanowień, stosowanych przez mBank S.A., spełnione są wszystkie powyższe przesłanki. Zatem, gdy w umowie zawartej przez konsumenta z bankiem znajdują się wyżej wymienione postanowienia, konsument ma prawo powołać się na fakt, że stanowią one niedozwolone postanowienia umowne. W konsekwencji konsument nie jest nimi związany od momentu zawarcia umowy.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...