Usprawiedliwienie nieobecności przed sądem w czasie pandemii bez zaświadczenia lekarza sądowego
Usprawiedliwienie niestawiennictwa w sądzie z powodu choroby, co do zasady, wymaga przedstawienia zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego. Dokument stanowi potwierdzenie niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie sądu. Czy w dobie pandemii również konieczne jest przedłożenie zaświadczenia lekarza sądowego w celu usprawiedliwienia takiej nieobecności?
Zasady wystawiania zaświadczeń przez lekarza sądowego regulują przepisy ustawy z 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym. Na ich podstawie, na obszarze właściwości danego sądu okręgowego, to lekarz sądowy, wystawia zaświadczenia potwierdzające zdolność uczestników postępowania albo niezdolność z powodu choroby do stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu uprawnionego. Przez „uczestników postępowania” należy rozumieć strony, ich przedstawicieli ustawowych, pełnomocników, świadków, oskarżonych, obrońców i innych uczestników postępowania (np. interwenientów ubocznych, biegłych). Warto zaznaczyć, że przepisy ustawy stosuje się w przypadkach usprawiedliwiania niestawiennictwa z powodu choroby zarówno w postępowaniu cywilnym jak i karnym.
W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono jednak okresowe zmiany w tym obszarze. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, art. 91 przewiduje czasowy brak konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarza sądowego jako usprawiedliwienia niestawiennictwa przed sądem z powodu choroby. Zgodnie z treścią tego przepisu, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, usprawiedliwienie niestawiennictwa przed sądem z powodu choroby nie wymaga przedstawienia zaświadczenia lekarza sądowego, o którym mowa w przytoczonej powyżej ustawie.
W konsekwencji, od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 18 kwietnia 2020 r., nie jest wymagane przedłożenie zaświadczenia lekarza sądowego o niezdolności do stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie sądu. Tym samym strony, ich pełnomocnicy, świadkowie i inni uczestnicy postępowań mogą skutecznie skorzystać z braku konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarza sądowego w przypadku niemożności stawienia się na wezwanie sądu.
Zapraszamy do subskrypcji Newslettera !
Zobacz również:
-
Przepisy karne w ustawie o ochronie sygnalistów
W ostatnim czasie dużo mówi się o ustawie o ochronie ...
-
O zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej
Użytkownicy technologii telekomunikacyjnych narażeni są na coraz częstsze próby oszustwa, ...
-
Czy należy rejestrować różne wersje kolorystyczne znaku towarowego?
15 kwietnia 2014 roku został wydany oficjalny komunikat dotyczący zakresu ...