Pies w parku już nie pobiega. Kary za spuszczenie psa ze smyczy

Pies w parku już nie pobiega. Kary za spuszczenie psa ze smyczy

Opiekunowie psów nie pospacerują już bezkarnie ze swoimi pupilami bez smyczy. Na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, za spuszczenie psa ze smyczy, w miejscu publicznym, grozi kara grzywny. Nowe przepisy obowiązują od 10 kwietnia. 

Co obejmuje nowa regulacja?

Zgodnie z nowymi nakazami opiekun psa ma obowiązek trzymać psa na smyczy podczas spaceru w parku lub innym publicznym miejscu. Jeśli nie zastosuje się do nowych zasad, podlega karze grzywny w wysokość od 50 do 250 zł. 

Warto zaznaczyć, że zaostrzonej odpowiedzialności będzie podlegał opiekun psa, którego rasa uznana jest za szczególnie niebezpieczną. Do takich ras należy np. rottweiler, owczarek kaukaski czy buldog amerykański. Również w przypadku, gdy pies stworzy swoim zachowaniem zagrożenie życia lub zdrowia, grzywna nałożona na opiekuna będzie znacznie wyższa. Może wynieść nawet 500 zł.

Kogo dotyczy obowiązek?

Obowiązek utrzymania zwierzęcia na smyczy podczas spacerów dotyczy opiekuna. Oznacza to, że nie tylko właściciel będzie podlegał odpowiedzialności, ale również każda inna osoba, która w danym momencie sprawowała pieczę nad czworonogiem.

Do jakich miejsc odnosi się zakaz spuszczania psów ze smyczy?

Nowe przepisy nie zakazują całkowitego spuszczania psów ze smyczy. Odnoszą się tylko do miejsc publicznych. Jeśli przebywamy na dużym bezludnym terenie lub miejscu specjalnie przeznaczonym na wybieg dla psów, możemy wówczas spuścić czworonoga ze smyczy. Nowe przepisy wprowadzono przede wszystkim z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

 

Zobacz również: