Umorzona subwencja PFR będzie opodatkowana

Umorzona subwencja PFR będzie opodatkowana

W niedawnej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się w sprawie opodatkowania umorzonej subwencji PFR.

Jak informowaliśmy w majowym artykule pt. „Opodatkowanie subwencji PFR”, w celu rozwiania wątpliwości podatników, Ministerstwo Finansów wyjaśniało, że udzieloną subwencję PFR należy traktować jako pożyczkę, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, aż do czasu jej umorzenia. MF dało jednak nadzieję podatnikom, informując o planowanym podjęciu konsultacji w sprawie możliwości częściowego zwolnienia z opodatkowania dokonanych umorzeń. Żadnych więcej informacji Ministerstwo Finansów dotychczas nie opublikowało.

Natomiast Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 30 października 2020 r. interpretację indywidualną (sygn. 0115-KDIT3.4011.434.2020.3.AWO), w której potwierdził, że umorzenie kwoty subwencji PFR będzie stanowiło przysporzenie skutkujące po stronie podatnika koniecznością rozpoznania przychodu.

Dyrektor KIS potwierdził zatem niekorzystne dla podatników stanowisko, zgodnie z którym choć sam fakt otrzymania subwencji finansowej jest dla beneficjenta obojętny podatkowo, to już jej umorzenie będzie wiązało się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób od kwoty umorzenia.

 

Zobacz również: