Sprzęt ochronny i medyczny zwolniony z cła i VAT

1 grudnia 2020
Sprzęt ochronny i medyczny zwolniony z cła i VAT

Obowiązujący w kraju stan epidemii, wprowadzony w związku z licznymi zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wiąże się z nieustannie rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny oraz medyczny. W odpowiedzi na tą sytuację, Komisja Europejska już trzykrotnie podejmowała decyzje, których celem jest ułatwienie dostaw towarów niezbędnych do walki z chorobą.  

Decyzją Komisji  zwolniono przywóz towarów potrzebnych do zwalczania skutków epidemii COVID-19 w 2020 r. z należności celnych przywozowych oraz z VAT.  Pierwsze zwolnienie obejmowało okres od 30 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2020 r., następnie zostało przedłużone do 31 października 2020 r. 

Ze względu na wciąż utrzymujące się zagrożenie epidemiczne, zgodnie z najnowszą decyzją Komisji Europejskiej (2020/1573), okres obowiązywania zwolnienia przedłużono ponownie. Tym razem, zwolnienie z cła i VAT sprzętu ochronnego i medycznego, przywożonego również do Polski, będzie obowiązywało do 30 kwietnia 2021 r.

Komisja Europejska wyjaśnia, że „statystyki handlowe dotyczące takich towarów wskazują, że przywóz wciąż jest na wysokim poziomie. Z uwagi na to, że liczba przypadków zakażeń COVID-19 w państwach członkowskich nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, a w państwach członkowskich w dalszym ciągu zgłasza się niedobory towarów potrzebnych do zwalczania pandemii COVID-19, konieczne jest przedłużenie okresu stosowania przewidzianego w decyzji.”

Zobacz również: