Co wybudujemy bez uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia? Nowe Prawo budowlane
Nowe Prawo budowlane porządkuje i wprowadza zmiany w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę i zgłoszenia. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 19 września. Dotychczasowe przepisy zawierają liczne odesłania i wyjątki, co utrudnia inwestorom ustalenie jakie budowy i roboty budowlane wymagają zgłoszenia zamiast uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a jakie można wykonać bez koniecznych formalności.
Nowe katalogi budów i robót budowlanych
W celu ułatwienia procesu inwestycyjno-budowlanego nowelizacja wprowadza w tym zakresie jasne i czytelne katalogi:
- budów wykonywanych na podstawie zgłoszenia (bez pozwolenia na budowę) – 29 ust. 1 ustawy,
- robót budowlanych wykonywanych na podstawie zgłoszenia (bez pozwolenia na budowę) – 29 ust. 3 ustawy,
- budów nie wymagających pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia – 29 ust. 2 ustawy,
- robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia – 29 ust. 4 ustawy.
Dodatkowo, nowy katalog budów na podstawie zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej, uzupełniono w szczególności o :
- naziemne tarasy przydomowe o powierzchni powyżej 35 m2 oraz
- stacje regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m3.
Uzupełniono również katalog budów, które nie wymagają pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Z takiego obowiązku zwolniono w szczególności budowę naziemnych zbiorników do przechowywania paliw płynnych, na potrzeby własne użytkownika, o pojemności do 5 m3.
Ponadto, w nowelizacji uregulowano kwestię urządzeń typu paczkomaty. Dotychczas, zgodnie z orzecznictwem, urządzenia te podlegały, co do zasady, uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zgodnie z nowymi przepisami, inwestycje dotyczące biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie, nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.
W zakresie robót budowlanych, których realizacja nie wymaga zarówno zgłoszenia jak i pozwolenia na budowę, bądź też wymaga wyłącznie zgłoszenia, nowe przepisy wprowadziły podział na grupy:
- przebudowa,
- remont,
- instalowanie oraz
- utwardzanie powierzchni gruntu na działkach budowlanych.
Co ważna, zgodnie z nowymi przepisami, uzyskanie pozwolenia na budowę, jak i zgłoszenie, nie będzie wymagane w stosunku do robót budowlanych polegających na instalowaniu instalacji wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, z wyłączeniem instalacji gazowych.
Roboty budowlane w obiekcie zabytkowym
Aktualnie, prowadzenie robót budowlanych w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, wymaga pozwolenia na budowę w wyszczególnionych przypadkach.
Z momentem wejścia w życie nowych przepisów, wszystkie roboty budowlane wskazane w art. 29 ust. 1 – 4 ustawy, wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków, będą wymagały decyzji o pozwoleniu na budowę. Roboty budowlane wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków będą wymagały zaś zgłoszenia.
Do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę i do zgłoszenia konieczne będzie załączenie pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydanego na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Nowe przepisy z pewnością ułatwią inwestorom przystępującym do realizacji robót budowlanych ocenę czy zachodzi konieczność uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia w zakresie planowanych robót.
Więcej o zmianach w Prawie budowlanym dotyczących projektów budowlanych pisaliśmy tu.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...