Erolnik.pl obowiązkowy portal ogłoszeń

18 czerwca 2020
Erolnik.pl obowiązkowy portal ogłoszeń

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchomił 12 czerwca 2020 r. obowiązkowy portal ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości rolnych – erolnik.pl. Zarówno z punktu widzenia zbywcy nieruchomości rolnej jak i kupującego, obowiązek korzystania z portalu ma istotne znaczenie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zbycie nieruchomości rolnej obwarowane jest wieloma zastrzeżeniami. Co najważniejsze, zasadą jest nabycie nieruchomości rolnej przez rolnika indywidualnego, z pewnymi wyjątkami przewidzianymi w Ustawie. Podmiot niebędący rolnikiem indywidualnym może m.in. nabyć taką nieruchomość na podstawie zgody Dyrektora Generalnego KOWR.  Zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości rolnej na portalu erolnik.pl jest obecnie konieczne do jej uzyskania.

Erolnik.pl umożliwia zamieszczenie nieodpłatnie:

  • ogłoszeń o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych,
  • odpowiedzi na ogłoszenia o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych.

 

Zarówno treść ogłoszenia, jak i odpowiedzi potencjalnych nabywców, muszą zawierać określone elementy. Natomiast termin składania odpowiedzi na ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości rolnej nie może być krótszy niż 30 dni, licząc od dnia zamieszczenia go w portalu ogłoszeń.

Do skorzystania z możliwości zamieszczenia ogłoszeń lub odpowiedzi na ogłoszenia konieczne jest posiadanie aktualnego Profilu Zaufanego.

Szczegółowa instrukcja zamieszczania ogłoszeń o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnej oraz odpowiedzi na te ogłoszenia dostępna jest pod tym linkiem: https://erolnik.gov.pl/content/inst/Instrukcja_uzytkownika.pdf.

Więcej szczegółów na temat nowego rozwiązania na naszej stronie poświęconej ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego ukur.pl

Zobacz również: