Zadzwoń: +48 85 663 77 50, +48 85 663 77 53
+48 85 663 77 63, +48 85 663 77 73
+48 85 663 77 89, fax: +48 85 741 51 50

 ul. Warszawska 14 lok. 3, 15-063 Białystok

oddział w Warszawie
ul. Karolkowa 28/114, 01-207 Warszawa
tel. +48 664 178 333

KORONAWIRUS

OSZUSTWA „NA KORONAWIRUSA”

Przestrzegamy i prosimy o rozwagę! Czas kryzysu, kiedy ludziom trudniej zachować czujność i zdrowy rozsądek, bezpardonowo wykorzystują oszuści. Żerując na ludzkim strachu, stosują coraz to nowe metody wyłudzania pieniędzy, haseł, danych osobowych i dostępów do kont bankowy.

Oto kilka przykładów.

 1. SMS wyłudzający pieniądze na rzekome obowiązkowe, refundowane szczepienia. Link przekierowujący do płatności 70 zł żeby uniknąć kolejki. Przypominamy, jak dotąd nie ma szczepionki przeciwko koronawirusowi!

 2. SMS, który powołując się na specustawę informuje, że środki finansowe na kontach bankowych zostaną przesunięte do rezerw Narodowego Banku Polskiego. Przekierowanie do linku płatności ma uchronić Twoje pieniądze od konfiskaty. Przypominamy, NBP nie podejmuje takich działań!

 3. Podszywanie się pod organy państwowe. Oszustwo „na Ministerstwo Zdrowia”, które zapewnia rzekome wsparcie żywieniowe dla obywateli. W celu zgłoszenia się do wsparcia następuje przekierowanie na profil zaufany, do którego logowanie jest przez stronę banku. To metoda na wyłudzenie haseł do bankowości internetowej. Przypominamy, aktualnie nie ma żadnych problemów z powszechnym dostępem do żywności w sklepach!

 4. Wyłudzanie haseł do FB. Klasyczny sposób wyłudzania poprzez wyświetlanie sensacyjnych informacji, do których prowadzi fałszywy link logowania do FB. Przypominamy, nigdy nie udostępniaj swoich haseł!

 5. Mail wyłudzający dane osobowe tzw. „na paczkę”. Treść „Covid – 19:Twoja paczka przekracza limit wagi” z linkiem, który prowadzi do strony wyłudzającej dane osobowe. Przypominamy, Twoje dane osobowe to bardzo cenna informacja, która może być wykorzystana w sposób niezgodny z prawem!

 6. SMS, który wyłudza płatność na zakup rzekomego leku przeciw koronawirusowi niedostępnego masowo. Przypominamy, naukowcy nie opracowali jeszcze skutecznego leku przeciwko koronawirusowi!

Niestety oszustw tego typu z pewnością będzie coraz więcej. Pojawią się też oszuści „analogowi”, przebrani sanitariusze czy sprzedawcy „uzdrawiających leków”.

Nasze zalecenia:

 1. Uważnie przeglądaj maile i SMS-y.

 2. Nie klikaj na linki w mailach i SMS-ach.

 3. Nie loguj się na strony, do których link przyszedł mailem lub SMS-em.

 4. Sensacyjne informacje sprawdzać w wielu źródłach, najlepiej na stronach rządowych.

 5. Ogranicz instalowanie nowych aplikacji.

 6. Nie podawaj żadnych danych, których dotychczas nie podawałeś, takich jak: numery kart, hasła, loginy.

 7. Bądźmy czujni, zachowajmy spokój, nie podejmujmy decyzji pod wpływem emocji!