Czy przedawniony dług stanowi przychód?

W niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie stwierdził czy przedawniony dług stanowi przychód. W sytuacji, gdy dług się przedawnił i wierzyciel straci możliwość jego przymusowego dochodzenia, po stronie dłużnika nie powstaje podlegający opodatkowaniu przychód.
Wcześniej, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku przyjął inną interpretację. W ślad za organami podatkowymi uznał, że gdy występuje niemożność przymusowego wyegzekwowania, dłużnik uzyskuje pewną korzyść. Innymi słowy, w następstwie przedawnienia zostaje zwolniony z obowiązku spłaty zadłużenia. W konsekwencji, skoro dłużnik kosztem wierzyciela osiąga realne przysporzenie majątkowe, to uzyskuje przychód, a ten podlega opodatkowaniu.
Z taka wersją nie zgodził się NSA. We wspomnianym wyroku podkreślił, że choć z cywilistycznego punktu widzenia, długu takiego nie można już dochodzić, to nie przestaje on istnieć. Przekształca się w tzw. zobowiązanie naturalne. Dłużnik może zatem dobrowolnie uregulować zaległość. Sąd podkreślił jednak, że sytuację należałoby oceniać inaczej, gdyby dłużnik chciał dobrowolnie spłacić dług, zaś wierzyciel nie chciał go przyjąć. Wówczas faktycznie można by mówić o powstaniu przychodu, który podlega opodatkowaniu.
Zobacz również:
-
Wykonawca robót budowlanych nie będzie mógł żądać od Skarbu Państwa gwarancji zapłaty za roboty budowlane - kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego
15 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę nowelizującą ...
-
WOMEN ON BOARDS – parytety na giełdzie
Parlament Europejski i Rada Europejska w listopadzie 2022 r. przyjęły ...
-
Czy rada nadzorcza spółki powinna powołać komitety?
Komitety rady nadzorczej są ciałami powoływanymi przez radę, mogą mieć ...