Dowody w sprawach gospodarczych
Wprowadzona z dniem 7 listopada 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że w sprawach gospodarczych wszelkie oświadczenia woli lub wiedzy mogą być wykazywane co do zasady wyłącznie dokumentem.
Zgodnie z wprowadzonym art. 45811 Kodeksu postępowania cywilnego:
Czynność strony, w szczególności oświadczenie woli lub wiedzy, z którą prawo łączy nabycie, utratę lub zmianę uprawnienia strony w zakresie danego stosunku prawnego, może być wykazana tylko dokumentem, o którym mowa w art. 773 Kodeksu cywilnego, chyba że strona wykaże, że nie może przedstawić dokumentu z przyczyn od niej niezależnych.
Dotychczas w większości spraw prowadzonych między przedsiębiorcami istotną rolę w ustalaniu spornych faktów odgrywały zeznania świadków. Po wprowadzonej nowelizacji powoływanie świadków będzie możliwe jedynie, wtedy gdy strona wykaże, że przedmiotowego dokumentu nie jest w stanie przedstawić z przyczyn od niej niezależnych.
Ponadto, wprowadzono art. 45810 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym dowód z zeznań świadków sąd może dopuścić jedynie wtedy, gdy po wyczerpaniu innych środków dowodowych lub w ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.
Oznacza to, że przedsiębiorcy powinni rzetelnie dokumentować wszystkie dokonywane czynności oraz ustalenia z kontrahentami na potrzeby ewentualnego sporu. Ustawodawca oczekuje od przedsiębiorcy, aby dysponował odpowiednią dokumentacją związaną z wykonywanymi czynnościami, w szczególności oświadczeniami woli i wiedzy.
Udokumentowane powinny być w szczególności:
- wszystkie ustalenia stron dotyczące umowy: jej zawarcie, zmiany, odstąpienie, wypowiedzenie;
- dokonywane czynności faktyczne: odbiory, zgłoszenia, zastrzeżenia, stwierdzenia wad;
- wzajemne rozliczenia, w tym dokonywane potrącenia.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym za dokument uznaje się nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Zatem za dokumenty uznaje się zarówno te sporządzone w formie tradycyjnej (papierowej), jak i dokumenty elektroniczne (e-mail, nagranie).
O sprawach gospodarczych pisaliśmy również tutaj.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...