Numer dowodu osobistego pracownika w protokole powypadkowym
Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wprowadziło nowy wzór protokołu powypadkowego, o czym pisaliśmy tutaj. Nowy wzór protokołu przewiduje m.in. pola na wskazanie daty urodzenia i miejsca zamieszkania pracownika, a ponadto numeru PESEL i numeru dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pracownika.
Jednakże należy zwrócić uwagę, że zgodnie z pouczeniem, zawartym na końcu wzoru protokołu powypadkowego, numer dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pracownika wskazuje się, jeżeli pracownikowi nie został nadany numer PESEL. Jest to powiązane z brzmieniem art. 221 § 3 pkt 2) k.p., który przewiduje analogiczną zasadę zbierania rodzaju i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość w razie braku numeru PESEL.
Pracodawca nie powinien zatem zbierać od wszystkich pracowników numeru dokumentu tożsamości, w celu ewentualnego sporządzenia protokołu powypadkowego.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...