Numer dowodu osobistego pracownika w protokole powypadkowym

Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wprowadziło nowy wzór protokołu powypadkowego, o czym pisaliśmy tutaj. Nowy wzór protokołu przewiduje m.in. pola na wskazanie daty urodzenia i miejsca zamieszkania pracownika, a ponadto numeru PESEL i numeru dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pracownika.
Jednakże należy zwrócić uwagę, że zgodnie z pouczeniem, zawartym na końcu wzoru protokołu powypadkowego, numer dowodu osobistego albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość pracownika wskazuje się, jeżeli pracownikowi nie został nadany numer PESEL. Jest to powiązane z brzmieniem art. 221 § 3 pkt 2) k.p., który przewiduje analogiczną zasadę zbierania rodzaju i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość w razie braku numeru PESEL.
Pracodawca nie powinien zatem zbierać od wszystkich pracowników numeru dokumentu tożsamości, w celu ewentualnego sporządzenia protokołu powypadkowego.
Zobacz również:
-
Ochrona wizerunku w mediach społecznościowych. Co trzeba wiedzieć?
W dobie mediów społecznościowych, gdzie dzielenie się zdjęciami stało się ...
-
TSUE podważa polskie przepisy o solidarnej odpowiedzialności członków zarządu. Nowa szansa na obronę?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 22 kwietnia 2025 r. opublikował ...
-
Obowiązkowy abonament RTV. Wzmożone kontrole u przedsiębiorców
W ostatnim czasie Poczta Polska intensyfikuje kontrole mające na celu ...