Czy udzielający licencji wyłącznej może utracić prawo do korzystania z utworu?

Co do zasady twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Twórca utworu może udzielić upoważnienia do korzystania z utworu poprzez udzielenie licencji.
Art. 67 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyróżnia dwa rodzaje licencji: wyłączną i niewyłączną. W umowie licencji wyłącznej licencjodawca zobowiązuje się, że w czasie trwania umowy nie udzieli licencji żadnej innej osobie.
Praktyczny problem związany z wyłącznością umów licencji odnosi się do możliwości korzystania z utworu przez licencjodawcę w ten sam sposób, który został objęty zastrzeżeniem wyłączności na rzecz licencjobiorcy.
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie określa wyraźnie, czy udzielający licencji wyłącznej zobowiązuje się tylko do nieudzielania innych licencji, ale sam ma możliwość korzystania z utworu, czy też poprzez udzielenie licencji wyłącznej zobowiązuje się do niekorzystania z utworu.
W literaturze prezentowane są oba ww. stanowiska. W przeważającej części przyjmuje się jednak, iż w przypadku braku odmiennych postanowień licencjodawca będzie uprawniony do korzystania z utworu również w zakresie, w jakim uprawnienie takie uzyskał wyłączny licencjobiorca.
Oznacza to, że jeśli licencjobiorca chce wyłączyć możliwość korzystania z utworu również przez licencjodawcę powinno to zostać określone w umowie licencji.
Zobacz również:
-
Czy za nieprzepisową jazdę rowerem można stracić prawo jazdy? SN rozwiewa wątpliwości
Sąd Najwyższy orzekł, że nielegalna jazda rowerem, który nie jest ...
-
Inwestycja w udziały. Co z kosztami uzyskania przychodów?
Nabycie udziałów w spółce to dobry sposób powiększenia i rozwoju ...
-
Branża e-commerce. Od 28 czerwca sklepy internetowe muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Już 28 czerwca 2025 r. wejdą w życie przepisy ustawy ...