Ograniczenie zatorów płatniczych – projekt ustawy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii skierowało do opiniowania projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych.
Projekt ustawy przewiduje w szczególności:
- wprowadzenie sztywnego terminu 60 dni na uregulowanie przez dużego przedsiębiorcę jego zobowiązania wobec mikroprzedsiębiorcy, małego albo średniego przedsiębiorcy,
- wprowadzenie sztywnego terminu 30 dni na zapłatę faktury na rzecz przedsiębiorców w przypadku instytucji publicznych np. ministerstw, jednostek samorządu, uniwersytetów (z wyłączeniem podmiotów leczniczych, przede wszystkim szpitali),
- obowiązek (dla dużych przedsiębiorców) składania do Ministerstwa Finansów sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie podawał do publicznej wiadomości złożone sprawozdania.
Obecnie ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przewiduje, że fakturę należy uiścić w ciągu 60 dni, jednak strony mogą ustalić inny termin. W praktyce powszechnym zjawiskiem jest narzucanie kontrahentom zdecydowanie dłuższych terminów płatności.
Głównym celem projektu ustawy jest skrócenie terminów zapłaty i zwiększeniem dyscypliny płatniczej w obrocie gospodarczym.
Projekt ustawy przewiduje jej wejście w życie z dniem 1 czerwca 2019 r.
Zobacz również:
-
Za co odpowiada członek rady nadzorczej?
W doktrynie i orzecznictwie znajdziemy wiele informacji na temat odpowiedzialność ...
-
Ochrona danych osobowych w aplikacjach mobilnych. Poradnik dla deweloperów
Według powszechnie dostępnych źródeł na początku 2022 r. istniało ponad ...
-
Obowiązek korzystania z e-doręczeń. Kogo dotyczy i jakie terminy obowiązują?
Od 30 grudnia 2023 r. organy administracji rządowej i samorządowej, ...