Umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego, a majątek wspólny małżonków

Dnia 28 listopada 2012 r. Sąd Najwyższy w sprawie sygn. akt III CZP 68/12 w odpowiedzi na pytanie: „Czy przekazanie gospodarstwa rolnego na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz.U. Nr 40 z 1982 r., poz.268 ze zm.) następcy pozostającemu w związku małżeńskim i ustroju wspólności majątkowej skutkuje w każdej sytuacji objęciem przekazanego gospodarstwa wspólnością ustawową w rozumieniu art. 31 k.r.o. (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 20 stycznia 2005 r.), czy też skutek taki następuje jedynie w wyniku, odzwierciedlonego w treści czynności prawnej, zastrzeżenia odmiennego od reguły wyrażonej w art. 33 pkt 2 k.r.o.?”
podjął uchwałę:
„Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (tekst jedn. Dz. U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 ze zm.) następcy pozostającemu w ustroju wspólności majątkowej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków.”
Tym samym gospodarstwo rolne przekazane jednemu z małżonków na podstawie umowy:
- darowizny wchodzi w skład majątku osobistego małżonka,
- o przekazanie gospodarstwa rolnego na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin stanowi majątek wspólny małżonków.
Zobacz również:
-
Za co odpowiada członek rady nadzorczej?
W doktrynie i orzecznictwie znajdziemy wiele informacji na temat odpowiedzialność ...
-
Ochrona danych osobowych w aplikacjach mobilnych. Poradnik dla deweloperów
Według powszechnie dostępnych źródeł na początku 2022 r. istniało ponad ...
-
Obowiązek korzystania z e-doręczeń. Kogo dotyczy i jakie terminy obowiązują?
Od 30 grudnia 2023 r. organy administracji rządowej i samorządowej, ...