Kwalifikacja kontraktów menadżerskich jako samodzielnej działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT

Dnia 6 października 2017 r. Minister Rozwoju i Finansów wydał interpretację ogólną (sygn. PT3.8101.11.2017), w sprawie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług, czynności wykonywanych przez członków zarządu spółek, działających na podstawie umów cywilnoprawnych (m.in. umów o zarządzanie, kontraktów menadżerskich), zawartych w związku z regulacjami ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, w odniesieniu do których przychody zostały zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zasadniczym elementem przedmiotowej interpretacji jest wskazanie, iż kwalifikacja umów o świadczenie usług zarządzania, z tytułu których przychody zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście – wymienionych w art. 13 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zależy od spełnienia przesłanek określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten odnosi się do warunków wykonywania umowy, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich.
W związku z powyższym czynności zarządzającego nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej, a co za tym nie podlegają opodatkowaniu VAT, jeżeli przy ich wykonywaniu, zarządzający jednocześnie:
- wykorzystuje infrastrukturę i organizację wewnętrzną zarządzanej spółki, a w związku z tym nie ponosi kosztów ani ryzyka swojej działalności,
- otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie (przy czym dodatkowym elementem wynagrodzenia może być element zmienny),
- nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich, z uwagi na to, iż umowa przewiduje odpowiedzialność spółki, a nie zarządzającego lub do umowy w ogóle nie wprowadzono takiej odpowiedzialności.
Zgodnie z interpretacją ogólną, gdy z analizy umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy zarządzającym a spółką wynika, że spełnione są wszystkie wskazane powyżej warunki, zarządzającego nie można uznać za podatnika VAT. Brak spełnienia któregokolwiek warunku oznacza, że zarządzający wykonuje samodzielną działalność gospodarczą, a zatem występuje w charakterze podatnika VAT.
Zobacz również:
-
Czy za nieprzepisową jazdę rowerem można stracić prawo jazdy? SN rozwiewa wątpliwości
Sąd Najwyższy orzekł, że nielegalna jazda rowerem, który nie jest ...
-
Inwestycja w udziały. Co z kosztami uzyskania przychodów?
Nabycie udziałów w spółce to dobry sposób powiększenia i rozwoju ...
-
Branża e-commerce. Od 28 czerwca sklepy internetowe muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Już 28 czerwca 2025 r. wejdą w życie przepisy ustawy ...