Jakie są wady i zalety rejestracji spółki w S24?

21 marca 2023

Jakie spółki można założyć przez system S24?

Od ponad 11 lat funkcjonuje system teleinformatyczny S24 umożliwiający zawiązanie i rejestrację spółek prawa handlowego. Obecnie w systemie S24 możliwe jest zawiązanie i rejestracja spółki:

  • jawnej,
  • komandytowej,
  • z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • prostej spółki akcyjnej.

Jakie są największe zalety systemu S24 na przykładzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

  • Zaletą systemu S24 jest oszczędność czasu. Jak wskazuje sama nazwa systemu, wniosek o rejestrację spółki powinien zostać rozpoznany w terminie jednego dnia od daty jego wpływu. Jest to co prawda termin instrukcyjny i w praktyce czeka się kilka a nawet kilkanaście dni. Mimo to, rejestracja spółki w systemie S24 jest szybsza, niż w sposób tradycyjny.
  • Zawiązanie i rejestracja spółki odbywa się w 100 % przez Internet. Wspólnicy muszą jedynie dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Dzięki temu rozwiązaniu np. cudzoziemiec może zostać wspólnikiem spółki bez konieczności przyjazdu do Polski.
  • Zawiązanie i rejestracja spółki w systemie S24 jest prostsza i tańsza. Odpada koszt taksy notarialnej, bo w systemie S24 do zawarcia umowy sp. z o.o. nie ma wymogu zachowania formy aktu notarialnego, niezbędnej przy spółce zawieranej tradycyjnie. Zamiast umowy sporządzanej przez notariusza, w systemie S24 korzystamy z wzorca umowy, wybierając interesujące nas warianty regulacji.
  • Opłata sądowa od wniosku o rejestrację jest o połowę niższa i wynosi 250 zł zamiast 500 zł należnych przy tradycyjnej rejestracji.

Jakie są słabe strony systemu S24?

  • System S24 jest rozwiązaniem dla spółek o prostych i typowych zasadach funkcjonowania. Zakładając spółkę w systemie S24 korzystamy z wzorca umowy spółki. Wspólnicy muszą ograniczyć się do przewidzianych w formularzu postanowień i nie mają możliwości dostosowania treści umowy do indywidualnych potrzeb wykraczających poza opcje dostępne w formularzu.
  • Skoro umowy nie przygotowuje notariusz, a wspólnicy mają do wyboru kilka wariantów umowy dostępnych w formularzu. Muszą rozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami
    i dokonać wyboru opcji pasującej do ich potrzeb. Zwykle będzie to wymagało konsultacji prawnych.
  • System S24 nie zapewnia wzorów wszystkich załączników potrzebnych do rejestracji spółki. Część załączników należy sporządzić samodzielnie i wczytać je do systemu. Nie ma pełnego automatyzmu systemu.
  • Obsługa systemu elektronicznego może być też dla niektórych użytkowników kłopotliwa, szczególnie że zdarza się, że system nie działa w 100% poprawnie.
  • W systemie S24 kapitał zakładowy może być pokryty wyłącznie wkładami pieniężnymi.

Podsumowanie

Podsumowując, system S24 ma niewątpliwie wiele zalet, dzięki którym zawieranie i rejestracja spółki jest łatwiejsza, tańsza i szybsza. Zalety te uzasadniają dużą popularność systemu S24 i jego duże znaczenie praktyczne.

Jak każdy uproszczony i zautomatyzowany proces – system S24 ma jednak także pewne wady. W szczególności jest rozwiązaniem dla spółek opartych na typowych i „wzorcowych” rozwiązaniach. Nie sprawdzi się wobec wspólników, którzy działalność powoływanej spółki chcą skroić na swoją miarę i dostosować do indywidualnych potrzeb. Ponadto, obsługa i zrozumienie systemu S24 może okazać się kłopotliwa dla osób bez doświadczenia prawniczego. Aby sprawnie i skutecznie korzystać z tego systemu, a także wybrać odpowiedni dla siebie wzór regulacji, warto zwrócić się o pomoc do prawnika.

prawnik Katarzyna Skrodzka 

Zobacz również: