Świadczenie pieniężne za udzielenie pomocy obywatelom Ukrainy
Każdy podmiot udzielający pomocy obywatelom Ukrainy, może wnioskować o wypłatę świadczenia pieniężnego za zapewnienie noclegu i wyżywienia. Warunki udzielenia wsparcia określa szczegółowo specustawa pomocowa związana z kryzysem wojennym oraz rozporządzenie.
Komu przysługuje świadczenie pieniężne?
Świadczenie pieniężne przysługuje każdemu podmiotowi zapewniającemu zarówno zakwaterowanie jak i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi.
Jak uzyskać świadczenie?
Świadczenie przyznaje się wyłącznie na podstawie wniosku, który uprawniona osoba powinna złożyć do właściwego urzędu gminy.
Wysokość świadczenia i zasady wypłacania
- Świadczenie wnosi 40 zł za osobę dziennie (niezależnie od wieku osoby, której udzielana jest pomoc). Przysługuje za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, co do zasady nie dłużej niż za okres 60 dni. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może ulec przedłużeniu na okres dłuższy niż 60 dni.
- Wypłacane jest z dołu, po rozpoznaniu wniosku przez właściwą gminę.
- Wypłata środków może być uzależniona od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu gminy. Świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku o wypłatę świadczenia podano nieprawdę.
- Wojewoda może podwyższyć kwotę świadczenia w przypadku:
– zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przed 24 lutego br.;
– gdy podmiotem zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy jest jednostka organizacyjna, osoba prawna albo przedsiębiorca.
Przepisy dotyczące maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty budzą wiele wątpliwości. Przede wszystkim nie rozstrzygnięto jednoznacznie przypadków:
- udzielenia pomocy w postaci wyłącznie jednej z form tj. zakwaterowania,
- dostarczenia wyżywienia nieodpłatnie, przy pobieraniu jedynie symbolicznych kwot z tytułu zakwaterowania,
- weryfikacji wykorzystania świadczenia przez osoby uprawnione.
Z informacji uzyskanych od przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego sposób organizacji pomocy, tryb składania wniosków i ich weryfikacji jest wciąż na etapie organizacji.
Zobacz również:
-
Законність перебування громадян України продовжено до 4 березня 2024 року.
До 4 березня 2024 року продовжено легальне перебування громадян України, ...
-
Stop fałszywym informacjom! PESEL nie utrudnia powrotu do Ukrainy/ Припиніть неправдиву інформацію! PESEL не ускладнює повернення в Україну
Dementujemy nieprawdziwe informacje krążące wśród obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed ...
-
Соціальна допомога громадянам України, які втікають від війни
Соціальна допомога може надаватися громадянам України, які перебувають у Польщі ...