Czy za nieprzepisową jazdę rowerem można stracić prawo jazdy? SN rozwiewa wątpliwości
Sąd Najwyższy orzekł, że nielegalna jazda rowerem, który nie jest pojazdem mechanicznym, nie może stanowić podstawy do orzekania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Tło sprawy
Sprawa dotyczyła mężczyzny, który wybrał się na przejażdżkę rowerem mimo nałożonego na niego zakazu prowadzenia pojazdów rowerowych. Za to naruszenie skazano rowerzystę na 12 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy społecznej. Dodatkowo, sąd nałożył środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres dwóch lat.
Orzeczenie SN
Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku, argumentując, że orzeczenie o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych jest rażąco nieuzasadnione. Sprawca naruszył bowiem jedynie zakazu jazdy rowerem.
SN podzielił pogląd Prokuratora i uchylił wyrok w części dotyczącej środka karnego. Podkreślił, iż zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych powinien być orzekany wyłącznie wobec sprawców, którzy naruszyli zakaz związany z prowadzeniem pojazdów mechanicznych.
Omawiane orzeczenie jednoznacznie wskazuje, że rower nie jest pojazdem mechanicznym. W związku z tym, przepis dotyczący obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie znajduje zastosowania, gdy naruszenie polega na nieuprawnionej jeździe na rowerze.
Wnioski
Orzeczenie Sądu Najwyższego jednoznacznie wyjaśnia, że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych powinien mieć zastosowanie wyłącznie gdy sprawca narusza przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli naruszenie dotyczy jazdy na rowerze, nakładanie dodatkowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi naruszenie zasady adekwatności kary do charakteru popełnionego czynu.
Zobacz również:
-
Ochrona wizerunku w mediach społecznościowych. Co trzeba wiedzieć?
W dobie mediów społecznościowych, gdzie dzielenie się zdjęciami stało się ...
-
TSUE podważa polskie przepisy o solidarnej odpowiedzialności członków zarządu. Nowa szansa na obronę?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 22 kwietnia 2025 r. opublikował ...
-
Obowiązkowy abonament RTV. Wzmożone kontrole u przedsiębiorców
W ostatnim czasie Poczta Polska intensyfikuje kontrole mające na celu ...