Czy należy rejestrować różne wersje kolorystyczne znaku towarowego?
15 kwietnia 2014 roku został wydany oficjalny komunikat dotyczący zakresu ochrony znaków towarowych czarno-białych, który był wynikiem współpracy urzędów patentowych krajów członkowskich UE oraz OHIM w ramach „Programu Konwergencji”. Mimo że od wydania komunikatu minęło już sporo czasu, przedsiębiorcy nadal mają wątpliwości, czy rejestrować zarówno czarno-białą, jak i kolorową wersję znaku towarowego.
W jakich przypadkach te same znaki towarowe różniące się kolorem uznaje się za nieidentyczne?
Z komunikatu wynika, że znak towarowy czarno-biały, dla którego zastrzegane jest pierwszeństwo, nie jest identyczny z tym samym znakiem w kolorze. Wynika z tego, że konieczna jest rejestracja zarówno znaku towarowego czarno-białego, jak i znaku w kolorze. Co więcej, w komunikacie określono, że znak towarowy w skali szarości, dla którego zastrzegane jest pierwszeństwo, nie jest identyczny z tym samym znakiem w kolorze lub znakiem czarno-białym. Tak określone zasady dość precyzyjnie odpowiadają na pytanie, kiedy znaków towarowych różniących się kolorem nie można uznać za identyczne.
Kiedy znaki towarowe różniące się kolorem należy uznać za identyczne?
Warto podkreślić, że nie zawsze zasady opisane powyżej będą mieć zastosowanie. Jeśli różnice kolorystyczne między znakami są nieznaczne, to znak towarowy czarno-biały, dla którego zastrzegane jest pierwszeństwo, będzie identyczny z tym samym znakiem w kolorze. Należy wskazać również, że jeśli różnice kolorystyczne lub różnice pod względem kontrastu odcieni są nieznaczne, to znak towarowy w skali szarości, dla którego zastrzegane jest pierwszeństwo, uznaje się za identyczny z tym samym znakiem w kolorze lub znakiem czarno-białym. Może pojawić się pytanie, kiedy różnice między znakami są nieznaczne? Odpowiedź również można znaleźć w komunikacie. Różnicę nieznaczną zdefiniowano jako taką, którą przeciętnie spostrzegawczy konsument, mógłby dostrzec tylko przy porównaniu znaków zestawionych.
Czy trzeba rejestrować różne wersje kolorystyczne tego samego znaku?
Przede wszystkim należałoby porównać wersje kolorystyczne i ocenić, czy różnice między nimi są znaczące. Jeśli różnice są łatwo dostrzegalne, warto rozważyć rejestrację dwóch lub nawet kilku wersji kolorystycznych. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy wszystkie te warianty znajdują zastosowanie.
Więcej o ochronie znaków towarowych na naszej stronie TU.
Zobacz również:
-
Przepisy karne w ustawie o ochronie sygnalistów
W ostatnim czasie dużo mówi się o ustawie o ochronie ...
-
O zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej
Użytkownicy technologii telekomunikacyjnych narażeni są na coraz częstsze próby oszustwa, ...
-
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niekonstytucyjny. Tak orzekł TK
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest niekonstytucyjny. ...