Wyrok NSA: Cesja praw z umowy deweloperskiej, jako niezależna usługa jest opodatkowana 23% VAT
Naczelny Sąd Administracyjny 24 czerwca 2024 r., w rozszerzonym składzie 7 sędziów, orzekł, że do cesji praw z umowy deweloperskiej, nie ma zastosowania obniżona stawka 8% VAT, która jest właściwa dla dostawy lokalu mieszkalnego. Cesja stanowi usługę opodatkowaną podstawową stawką VAT 23%.
Wydane rozstrzygnięcie odnosi się do stanu faktycznego, w którym występuje tzw. odstępne, czyli gdy cesja odbywa się za wynagrodzeniem, a zbywcy praw (cedentowi) nie przysługuje jeszcze prawo do rozporządzania lokalem jak właściciel. Będą to w szczególności sytuacje, gdy cesji dokonuje się w trakcie budowy, lub przed wydaniem lokalu. Wówczas, przedmiotem cesji jest nie towar, lecz prawo majątkowe.
Stanowisko NSA
Sąd stwierdził, że w powyższej sytuacji zbywca nie przekazuje prawa do rozporządzania lokalem mieszkalnym jak właściciel (ponieważ sam nieruchomości jeszcze nie posiada). W konsekwencji, nie można mówić o odpłatnej dostawie towaru w postaci lokalu mieszkalnego, która podlegałaby opodatkowaniu VAT według stawki 8%.
Dwie linie orzecznicze
Analogiczne stanowisko już wcześniej było wyrażane zarówno w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. wyrok NSA z dnia 19.01.2023 r., sygn. I FSK 2007/19), jak i wojewódzkich sądów administracyjnych (m.in. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 07.12.2023 r., I SA/Po 623/23). Niemniej, w orzecznictwie dało się wyróżnić również stanowisko przeciwne, zgodnie z którym skoro cesja dotyczy dostawy lokalu mieszkalnego w przyszłości, to jest z tą dostawą ściśle związana. Powinna zatem podlegać opodatkowaniu na takich samych zasadach (zwolnienie lub obniżona 8% stawka podatku), jak finalna dostawa nieruchomości objętych tymi umowami (m.in. wyrok NSA z dnia 9.02.2022 r., sygn. I FSK 1974/18, wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 23 lipca 2019 r., sygn. I SA/Bd 314/19).
Co dalej?
Można oczekiwać, że czerwcowy wyrok NSA, wydany w rozszerzonym składzie 7 sędziów, przyczyni się do ujednolicenia orzecznictwa w tej materii. Jednocześnie, podatnicy, którzy dokonywali takich transakcji w ostatnich latach, powinni zweryfikować zastosowaną wówczas stawkę podatku w kontekście najnowszego stanowiska Sądu. Zasadna może okazać się wówczas korekta w zakresie zastosowanej stawki VAT.
radca prawny, doradca podatkowy Magdalena Jabłońska
Zobacz również:
-
Listing Act – zmiany w Rozporządzeniu Prospektowym
W grudniu 2024 r. weszły w życie pierwsze zmiany wprowadzone ...
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...