Zawód psychoterapeuty częściowo uregulowany
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy dotyczące częściowej regulacji zawodu psychoterapeuty. Wskazują przede wszystkim czym psychoterapia jest i jakie kwalifikacje muszą posiadać osoby, które chcą świadczyć tego typu usługi.
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zawód psychoterapeuty doczekał się częściowego uregulowania. Oto najważniejsze zmiany.
Definicja psychoterapii
Wprowadzono pojęcie psychoterapii, zgodnie z którym „Psychoterapia to celowe i planowane oddziaływania psychologiczne, zmierzające do złagodzenia lub usunięcia objawów zaburzenia oraz do poprawy funkcjonowania psychicznego i społecznego, wspierające dążenia jednostki lub rodziny do zdrowia i rozwoju, kierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi”.
Kwalifikacje
W ustawie określono kwalifikacje, jakie musi spełniać prowadzący psychoterapię. Może to być między innymi osoba posiadająca tytuł zawodowy lekarza czy psychologa, ale również taka, która posiada tytuł magistra po ukończeniu dowolnego, innego kierunku studiów np. historii czy informatyki. Wobec tego, psychoterapeuta nie musi posiadać określonego kierunkowego wykształcenia wyższego. Konieczne jest natomiast uzyskanie ustawowo wskazanych certyfikatów lub ukończenie szkoleń podyplomowych.
Jako dodatkowe zabezpieczenie wykonywania zawodu wskazano, że psychoterapię mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje zdobyte podczas podyplomowego całościowego szkolenia, potwierdzone zaświadczeniami. Od 2024 r. szkolenie takie obowiązkowo musi zawierać również superwizję psychoterapii, staże, psychoterapię własną oraz doświadczenie własne.
Tajemnica zawodowa
Co więcej, na podstawie nowych przepisów w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego osoby prowadzące psychoterapię zostały wprost zobowiązane do przestrzegania ogólnego obowiązku zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym powezmą wiadomość w związku z jej wykonywaniem.
Podsumowując, podjęte przez ustawodawcę działania na rzecz uregulowania zawodu psychoterapeuty należy ocenić pozytywnie. Z psychoterapii korzysta bowiem coraz więcej osób, a dotychczasowy brak regulacji prawnych mógł narażać zdrowie i dobro pacjentów. Niestety, na razie jest to jedynie częściowa regulacja. Dopiero kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu psychoterapeuty, określenie odpowiednich kwalifikacji, zapewni bezpieczne i prawidłowe świadczenie tego typu usług. Prace nad kompleksową ustawą o zawodzie psychoterapeuty trwają.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2123 z późn. zm.).
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...