Upadłość konsumencka także dla byłych przedsiębiorców

24 października 2022

Upadłość konsumencką może ogłosić konsument, który utknął w spirali zadłużeń, jak również przedsiębiorca, który popadł w długi prowadząc działalność wpisaną do CEIDG. Byli przedsiębiorcy muszą jednak spełnić pewne warunki, aby skorzystać z tej drogi uwolnienia się od zadłużenia.

Przedsiębiorcy, którzy wpadli w tarapaty finansowe prowadząc działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG, dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, mogą odzyskać stabilizację i uwolnić się od komornika.

Jakie warunki należy spełnić  żeby ogłosić upadłość konsumencką?

  • Po pierwsze: warunkiem ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność. Dłużnik jest niewypłacalny gdy utracił zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
  • Po drugie: osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, która stała się niewypłacalna, musi zlikwidować działalność gospodarczą. Nie wystarczy zawieszenie działalności, trzeba wykreślić wpis z CEIDG.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej

  • Oddłużenie.
    Po zakończeniu postępowania upadły nie będzie już związany żadnymi zobowiązaniami finansowymi wobec wierzycieli. Wyjątkiem są tutaj m.in. zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, które nie podlegają umorzeniu.

 

  • Zupełne lub częściowe umorzenie długów.
    Zadecyduje o tym sąd w trakcie postępowania biorąc pod uwagę sytuację majątkową upadłego.

 

  • Ustają postępowania egzekucyjne.
    W trakcie postępowania upadłościowego nie mogą być wszczęte nowe postępowania egzekucyjne, a po ogłoszeniu upadłości ustają toczące się.

 

  • Zadłużenie powstałe przed ogłoszeniem upadłości przestaje rosnąć.
    Odsetki od wierzytelności są naliczane za okres do dnia ogłoszenia upadłości. Nie dotyczy to wierzytelności zabezpieczonych m.in. hipoteką lub zastawem.

 

  • Utrata pełnej decyzyjności finansowej.
    W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej majątkiem upadłego dysponuje syndyk, który dąży do jego zbycia w celu zaspokojenia wierzycieli. Dysponując majątkiem upadłego musi zapewnić mu podstawowe środki do życia.

Z pewnością prowadzenie postępowania upadłościowego ze wsparciem prawnika będzie znacznie prostsze. Pozwoli także uzyskać rozwiązania najbardziej optymalne dla zadłużonych byłych przedsiębiorców.

 

 

 

Zobacz również: