Korzystne interpretacje Dyrektora KIS dotyczące obrotu walutami wirtualnymi
W ostatnim czasie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał parę korzystnych interpretacji indywidualnych osobom zajmującym się obrotem walutami wirtualnymi.
Działalność jednego z podatników, który wnioskował o wydanie interpretacji polega na dokonywaniu (poza zakresem prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej), transakcji nabycia walut wirtualnych przy wykorzystaniu platform przeznaczonych do wymiany walut fiducjarnych na waluty wirtualne i handlu krypto walutami. Drugi z podatników, oprócz transakcji kryptowalutowych, samodzielnie tworzy i sprzedaje własne kryptowaluty.
Koszty uzyskania przychodów przy obrocie kryptowalutą
Na podstawie art. 22 ust. 14-15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o PIT) koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią:
- udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz
- koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Koszty uzyskania przychodów, o których tu mowa, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.
Z kolei z art. 22 ust. 16 ustawy o PIT wynika, że nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.
Czy są ograniczenia czasowe rozliczania kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia kryptowalut?
Podatnicy zastanawiali się, czy jako koszty podatkowe z tytułu zbycia, mogą rozpoznawać koszty nabycia walut wirtualnych wyłącznie w roku ich poniesienia i roku bezpośrednio następnym, czy zgodnie z zajętym przez nich stanowiskiem, mogą koszty te rozpoznawać bez ograniczenia czasowego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko wnioskodawców. Koszty uzyskania przychodów z tytułu nabycia walut wirtualnych można rozliczać bez ograniczeń czasowych. Na zasadzie wynikającej z art. 22 ust. 16 ustawy o PIT w zw. z art. 22 ust. 14-15 ustawy o PIT, podatnik może rozpoznać koszty nabycia walut wirtualnych w roku ich poniesienia i w roku bezpośrednio następnym. Może również je rozliczyć w kolejnych latach podatkowych, bez ograniczenia czasowego w tym zakresie.
Co według Dyrektora KIS można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Z najnowszych interpretacji Dyrektora KIS dotyczących obrotu kryptowalutami wynika również, że podatnicy mają prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na:
- zakup kryptowalut na giełdzie kryptowalutowej, w kantorze stacjonarnym lub w przypadku zakupu od osób prywatnych,
- prowizje giełd lub innych pośredników pobierane od każdej zawartej transakcji (zarówno transakcji wymiany waluty fiducjarnej na walutę wirtualną, jak i wymiany waluty wirtualnej na walutę fiducjarną).
Opodatkowanie dochodów
Ustalono również, że przychody ze sprzedaży kryptowalut i tokenów podatnicy powinni zaliczyć do źródła przychodów kapitały pieniężne, wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, które podlegają opodatkowaniu według stawki 19% po zakończeniu roku podatkowego.
Co więcej, przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej (kryptowaluty lub wyemitowanych tokenów) powstaje w chwili wymiany waluty wirtualnej (kryptowaluty lub tokenów) na prawny środek płatniczy (walutę tradycyjną), towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. Natomiast wcześniejsze wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi (tokenami i kryptowalutami) są neutralne podatkowo.
radca prawny, doradca podatkowy Magdalena Jabłońska
Artykuł na podstawie interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 8 czerwca 2022r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.249.2022.1.SJ oraz interpretacji z dnia 14 kwietnia 2022 r., znak: 0113-KDIPT2-1.4011.1269.2021.2.AP.
Zobacz również:
-
Ulga na konsolidację – mało znany sposób na realne oszczędności podatkowe
Analizując wydatki związane z nabyciem akcji (udziałów) przez spółkę, warto ...
-
Listing Act – zmiany w Rozporządzeniu Prospektowym
W grudniu 2024 r. weszły w życie pierwsze zmiany wprowadzone ...
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...