Współwłasność nieruchomości a możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn

1 lipca 2022
Na temat ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn dla współwłaścicieli nieruchomości wypowiedział się niedawno Dyrektor KIS. W analizowanej sprawie kluczowe było, że spadkobierca nieruchomości był jednocześnie współwłaścicielem a nie właścicielem innego mieszkania. 

W sprawie, którą zajmował się Dyrektor KIS, wnioskodawczyni zawarła umowę o opiekę z jednym z członków swojej rodziny (zaliczanym do tzw. III grupy podatkowej). W międzyczasie,  wraz ze swoim partnerem nabyli na współwłasność lokal mieszkalny, po czym zawarli związek małżeński. Po śmierci członka rodziny, którym opiekowała się wnioskodawczyni, sąd stwierdził, że nabyła ona spadek po zmarłym w całości na podstawie testamentu.

W związku z nabyciem spadku, wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może skorzystać z ulgi mieszkaniowej przewidzianej przez art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, w sytuacji, gdy jest już współwłaścicielem innej nieruchomości.

Komu przysługuje ulga?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn ulga mieszkaniowa, o którą pytała wnioskodawczyni, przysługuje w przypadku nabycia własności (współwłasności) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w drodze:

  • dziedziczenia,
  • zapisu zwykłego,
  • zapisu windykacyjnego,
  • dalszego zapisu lub
  • polecenia testamentowego,

przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym. W takiej sytuacji  do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. 

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu z ulgi tej nie mogą skorzystać właściciele innych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość.

Interpretacja organu podatkowego

Dyrektor KIS stwierdził, że z przepisów nie wynika, aby prawa do ulgi pozbawieni byli ci, którzy są współwłaścicielami:

  • innego budynku mieszkalnego,
  • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, 
  • spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, 
  • prawa do budynku w zasobach spółdzielni.

Skoro ustawodawca pozbawił prawa do ulgi podatkowej jedynie właścicieli takich nieruchomości lub praw, to współwłaściciele mogą z ulgi skorzystać.

 

radca prawny, doradca podatkowy Magdalena Jabłońska

 

Artykuł na podstawie interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z  20.06.2022 r.

 

Zobacz również: