Ubezpieczenie na życie członka zarządu jako koszt podatkowy
Z najnowszych interpretacji wynika, że możliwe jest zaliczenie do koszów podatkowych składek na ubezpieczenie na życie członka zarządu – zarówno w części ubezpieczeniowej, jak i co do zasady, inwestycyjnej.
Powyższe stanowisko potwierdził Dyrektor KIS. Wskazał, że wykupione ubezpieczenie na życie członka zarządu jest ekwiwalentem za wykonywaną pracę na rzecz spółki. Zapewnia także bezpieczeństwo i ochronę w przypadku wypadku podczas wykonywania czynności służbowych. Dodatkowo ubezpieczenie pełni funkcję motywującą do prowadzenia spraw spółki, w której członek zarządu jest jednocześnie udziałowcem. Zatem ponoszone z tego tytułu przez spółkę wydatki, będą związane w sposób pośredni z uzyskanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej.
Organ podatkowy potwierdził także, że art. 16 ust.1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania do członków zarządu. Zgodnie z tym artykułem, kosztów uzyskanie przychodów nie stanowią m.in. wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników lub członków spółdzielni niebędących pracownikami.
Organ wskazał, iż powyższy przepis odnosi się do sytuacji, gdy spółka wykonuje świadczenie na rzecz swojego wspólnika, nie otrzymując świadczenia wzajemnego. Jeżeli świadczenia na rzecz udziałowca dotyczą pełnienia funkcji w organie zarządzającym, nie można uznać, iż świadczenie w postaci ubezpieczenia ma charakter jednostronny.
Ponadto organ wskazał, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych także nie będzie miał zastosowania do członków zarządu. Zgodnie z tym artykułem, kosztów uzyskania przychodów nie stanowią wydatki dokonane przez spółkę na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych z siedzibą w Polsce. Jednakże, zarząd nie jest organem stanowiącym, lecz organem zarządzającym, wykonawczym.
Organ potwierdził, że możliwe jest zaliczenie kosztów opłacanych składek do kosztów uzyskania przychodów spółki, zarówno w części ubezpieczeniowej, jak i co do zasady inwestycyjnej. Warunkiem jest, aby prawo do dodatkowego świadczenia regulowała uchwała zgromadzenia wspólników lub w umowa spółki.
Artykuł na podstawie w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora KIS z 4 lutego 2022 r. 0111-KDIB2-1.4010.330.2021.2.BJ.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...