Nietypowy wyrok w sprawie „frankowej”
Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał nietypowy wyrok w sprawie kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. Sąd nie uznał całej umowy za nieważną, a jedynie niektóre jej postanowienia. To nieszablonowe rozstrzygnięcie pokazuje, jak istotne w sprawach dotyczących kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim jest kształtowanie roszczenia w oparciu o roszczenia ewentualne.
W pozwie kredytobiorców znajdowało się aż 6 roszczeń ewentualnych. Sąd uznał, że tylko jedno z nich jest zasadne. Tak skonstruowany pozew pozwolił na kompleksowe spojrzenie przez sąd na sprawę. W konsekwencji sąd oddalił roszczenie główne kredytobiorców, a uwzględnił jedno z roszczeń ewentualnych, które ujęto w pozwie na wypadek uznania przez sąd, że umowa nie jest nieważna.
Sąd ustalił, że umowa może nadal obowiązywać bez niektórych postanowień. Za nieważne uznał postanowienia dotyczące indeksacji. W konsekwencji postanowienia te są bezskuteczne i należy wyeliminować je z umowy. W ocenie sądu eliminacja niektórych postanowień nie powoduje, że umowa jest nieważna w całości. Umowa nadal łączy strony, nie obowiązują jedynie nieważne postanowienia.
Sąd ustalił, że kredytobiorcy mają obowiązek spłacić kredyt z oprocentowaniem równym ustalonej w umowie marży banku. Wyrok jest nieprawomocny i podlega zaskarżeniu.
aplikant radcowski Katarzyna Talipska
Artykuł na podstawie wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku z 14 lutego 2022r.
Zobacz również:
-
Ochrona wizerunku w mediach społecznościowych. Co trzeba wiedzieć?
W dobie mediów społecznościowych, gdzie dzielenie się zdjęciami stało się ...
-
TSUE podważa polskie przepisy o solidarnej odpowiedzialności członków zarządu. Nowa szansa na obronę?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 22 kwietnia 2025 r. opublikował ...
-
Obowiązkowy abonament RTV. Wzmożone kontrole u przedsiębiorców
W ostatnim czasie Poczta Polska intensyfikuje kontrole mające na celu ...