Wygrana Kancelarii w sporze o karę umowną za zwłokę w realizacji robót budowlanych
Wykonawca robót budowlanych został obciążony przez Zamawiającego karą umowną z tytułu opóźnienia w wykonaniu przedmiotu umowy o roboty budowlane, zawartej na skutek przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zamawiający potrącił karę umowną z ostatniej faktury wystawionej przez wykonawcę, co skutkowało złożeniem przez wykonawcę – Klienta Kancelarii – powództwa o zapłatę.
Kancelaria prowadziła przed Sądem I instancji postępowanie w kierunku wykazania braku winy wykonawcy robót w powstaniu opóźnienia w wykonaniu przedmiotu umowy. Sąd I instancji zmiarkował karę, zasądzając na rzecz Klienta 50 % dochodzonego roszczenia. Wskazał na przyczynienie się wykonawcy do powstania opóźnienia.
W wyniku rozpoznania apelacji wykonawcy, sąd II instancji zmienił zaskarżony wyrok. W procesie wykonawcę reprezentowały radca prawny Katarzyna Zadykowicz – Sokół i radca prawny Katarzyna Szołpińska. Sąd II instancji w całości podzielił argumentację wykonawcy o braku podstaw do obciążenia karą umowną za zwłokę w wykonaniu zamówienia. Uznał za udowodniony brak winy wykonawcy – Klienta kancelarii w powstaniu opóźnienia. Wyrok jest prawomocny, a zatem Klient ma prawo żądać od zamawiającego zapłaty 100 % wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych.
Zobacz również:
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...
-
Wykorzystujesz opinie klientów jako narzędzie marketingowe? Sprawdź, czy robisz to w zgodzie z przepisami prawa
Opinie klientów są doskonałym narzędziem marketingowym, które pomaga budować wizerunek ...
-
Otrzymaliśmy dofinansowanie na udział w misji gospodarczej do Serbii
Z przyjemnością informujemy, że Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy ...