JAK PRAWIDŁOWO OKREŚLIĆ STATUS PRZEDSIĘBIORSTWA PRZY SUBWENCJI PFR?

Czy mikro, mały i średni przedsiębiorca może okazać się większy niż przypuszczał?
Według najnowszych zmian warunków udziału w programie rządowym Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm, statusu przedsiębiorstwa nie określa się, jak pierwotnie wskazywano, na podstawie Prawa przedsiębiorców.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi zawartymi w Regulaminie do programu, przedsiębiorcy ustalając swój status muszą wziąć pod uwagę relacje z przedsiębiorstwami powiązanymi oraz partnerskimi, na przykład relacje zachodzące w ramach grup kapitałowych. Prawidłowo określony status wymaga zsumowania danych dotyczących tych przedsiębiorstw w zakresie skali zatrudnienia oraz obrotów.
Takie podejście do kwalifikacji przedsiębiorstwa, może wykazać, że status przedsiębiorstwa jest inny, niż ustalony zgodnie z pierwotnie przekazanymi wytycznymi. Mikro może okazać się małym lub średnim, a mały i średni dużym. Ma to oczywiście kluczowe znaczenie przy ustalaniu warunków dotyczących dofinansowania oraz jego wysokości.
Błędne określenie statusu przedsiębiorstwa wiąże się więc z poważnymi konsekwencjami dla wnioskodawcy, z odmową pomocy włącznie. Dodatkowo oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Zobacz również:
-
Dyrektywa „stop-the-clock” czyli odroczenie ESG. Co to oznacza dla firm?
W czerwcu 2025 r. Polska rozpoczęła wdrażanie kluczowego elementu tzw. ...
-
Dark patterns – wzorzec niewart naśladowania
Dark patterns, czyli zwodnicze wzorce projektowe, to techniki wykorzystywane w ...
-
Obrót nieruchomościami rolnymi - najnowsza publikacja naszych specjalistów od prawa rolnego
„Obrót nieruchomościami rolnymi w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz ...