Czy nowe pzp zmienia instytycję zabezpieczenia należytego wykonania umowy?

Nowa ustawa pzp nie wprowadza zasadniczych zmian w odniesieniu do instytucji zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Nowością są wprowadzone przesłanki, które musza zostać spełnione, aby zamawiający mógł żądać maksymalnego zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Nowa zasada dotycząca ustalania wysokości zabezpieczenia mówi, że ustala się ją w wysokości nieprzekraczającej 5% ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy. Ustawodawca przewiduje jednak możliwość ustalenie zabezpieczenia w wyższej wysokości niż 5% całkowitej ceny ofertowej. Nie może ono jednak przekroczyć więcej niż 10% ceny.
Zamawiający będzie mógł żądać zabezpieczenia w większej wysokości niż 5%. Taka możliwość zaistnieje tylko i wyłącznie, jeżeli jest to uzasadnione przedmiotem zamówienia lub wystąpieniem ryzyka związanego z realizacją zamówienia. Co więcej, zamawiający powinien opisać to w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub innych dokumentach zamówienia.
Zobacz również:
-
Dyrektywa „stop-the-clock” czyli odroczenie ESG. Co to oznacza dla firm?
W czerwcu 2025 r. Polska rozpoczęła wdrażanie kluczowego elementu tzw. ...
-
Dark patterns – wzorzec niewart naśladowania
Dark patterns, czyli zwodnicze wzorce projektowe, to techniki wykorzystywane w ...
-
Obrót nieruchomościami rolnymi - najnowsza publikacja naszych specjalistów od prawa rolnego
„Obrót nieruchomościami rolnymi w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Komentarz ...