Ograniczony zarzut potrącenia

Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego wprowadza istotne ograniczenia w zakresie skutecznego zgłoszenia zarzutu potrącenia.
Zgodnie z wprowadzoną przez ustawę zasadą, pozwany będzie mógł zgłosić zarzut potrącenia, tylko gdy wierzytelność pozwanego jest niesporna lub udowodniona dokumentem nie pochodzącym wyłącznie od pozwanego. Jeżeli powyższe wymogi nie są spełnione – to wierzytelność może zostać potrącona tylko gdy powstała z tego samego stosunku prawnego, co wierzytelność dochodzona pozwem.
Możliwość podniesienia zarzutu została również ograniczona terminem. Zgodnie z art. 2031 § 2 k.p.c., pozwany może podnieść zarzut potrącenia nie później niż przy wdaniu się w spór co do istoty sprawy albo w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy jego wierzytelność stała się wymagalna.
Ponadto nowelizacja przewiduje wymóg co do formy zarzutu. Zarzut potrącenia może zostać podniesiony tylko w piśmie procesowym. Dotychczas zarzut potrącenia mógł być podniesiony również ustnie na rozprawie.
Powyższa regulacja wchodzi w życie z dniem 7 listopada 2019 r. i będzie miała znaczący wpływ na przebieg postępowań sądowych.
Obecnie zarzut potrącenia jest bardzo często stosowany jako jeden z ważniejszych elementów obrony pozwanego. W praktyce pozwala w ramach jednego postępowania rozstrzygnąć dwa roszczenia. Wprowadzenie powyższej regulacji w znaczny sposób ograniczy możliwość podnoszenia zarzutu potrącenia powodując w szczególności, iż pozwany w celu obrony swoich praw będzie musiał wytoczyć drugi proces.
Zobacz również:
-
Za co odpowiada członek rady nadzorczej?
W doktrynie i orzecznictwie znajdziemy wiele informacji na temat odpowiedzialność ...
-
Ochrona danych osobowych w aplikacjach mobilnych. Poradnik dla deweloperów
Według powszechnie dostępnych źródeł na początku 2022 r. istniało ponad ...
-
Obowiązek korzystania z e-doręczeń. Kogo dotyczy i jakie terminy obowiązują?
Od 30 grudnia 2023 r. organy administracji rządowej i samorządowej, ...