Pracownik będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie za mobbing, nawet jeśli nie rozwiązał umowy o pracę
W myśl ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie dnia 7 września 2019 r., pracownik będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie w dwóch przypadkach: w razie rozwiązania, wskutek mobbingu, umowy o pracę oraz w razie wyrządzenia mu, na skutek stosowania mobbingu, szkody, niezależnie od tego, czy stosunek pracy nadal trwa, czy też został on rozwiązany przez pracodawcę.
Wprowadzana zmiana ma zapewnić jednakową ochronę wszystkim pracownikom, wobec których stosowano praktyki mobbingowe. Do tej pory pracownicy, którzy byli ofiarami mobbingu nie mieli możliwości dochodzenia roszczeń na drodze postępowania sądowego, w sytuacji, gdy z różnych przyczyn zdecydowali się na pozostanie w stosunku pracy z pracodawcą lub też w przypadku, gdy to pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę.
Tym samym ustawodawca dał pracownikowi możliwość ubiegania się o odszkodowanie w przypadku, gdy ten poniesie szkodę z powodu stosowania wobec niego praktyk mobbingowych w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez którąkolwiek ze stron, ale także w razie, gdy pracownik w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...