Złożenie skanu oferty opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym nie stanowi ważnej oferty
Od dnia 18 października 2018 r. istnieje obowiązek komunikacji pomiędzy zamawiającym a wykonawcami, w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych powyżej tzw. progów unijnych, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Ponadto, oferty, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz JEDZ sporządza się, pod rygorem nieważności, w postaci elektronicznej oraz opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Z uwagi na wejście w życie nowych przepisów wielu wykonawców ma problemy z prawidłowym sporządzeniem i złożeniem oferty. W wyroku z dnia 4 stycznia 2019 r. (sygn. akt: KIO 2611/18), Krajowa Izba Odwoławcza wskazała, że złożenie zeskanowanej papierowej oferty z własnoręcznym podpisem, która następnie została opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym, nie stanowi skutecznie złożonej oferty. We wskazanej sytuacji dochodzi do wytworzenia elektronicznej kopii dokumentu, poświadczonej za zgodność z oryginałem (poprzez opatrzenie jej kwalifikowanym podpisem elektronicznym). Ponadto zwrócono uwagę, że przepisy pzp wyraźnie wskazują, iż oferta ma być „sporządzona” w postaci elektronicznej, co nie jest równoznaczne ze „złożeniem” jej w tej postaci.
W świetle powyższego, zeskanowana oferta opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przekazana zamawiającemu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej jest nieważna i podlega odrzuceniu.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...