Rozwiązanie umowy w formie dokumentowej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego umowę zawartą w formie pisemnej rozwiązać za zgodą stron lub wypowiedzieć można w formie dokumentowej.
Jak stanowi art. 772 Kodeksu cywilnego do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Za dokument ustawodawca uznaje nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.
Oznacza to, że jeżeli z ustawy, bądź zastrzeżenia umownego nie wynika inaczej, umowę zawartą w formie pisemnej można wypowiedzieć np. poprzez e-mail, sms. Istotnym jest, by sposób zapisania informacji umożliwiał jej utrwalenie i odtworzenie. Wypowiedzenie umowy jest możliwe bez konieczności złożenia własnoręcznego podpisu. Dla zachowania formy dokumentowej wystarczy bowiem złożenie oświadczenia woli w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.
Jeżeli strona chce, aby wypowiedzenie umowy było możliwe tylko w formie pisemnej, tj. przez złożenie własnoręcznego podpisu konieczne jest zamieszczenie w umowie odpowiedniej klauzuli.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...