Zleceniobiorcy jako członkowie związków zawodowych

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1608), która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r., obejmuje prawem koalicji związkowej, tj. prawem tworzenia organizacji związkowych i wstępowania do nich, osoby wykonujące pracę zarobkową, tzn. osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu oraz tzw. osoby samozatrudnione.
Wskazanym powyżej osobom zostanie przyznane uprawnienie do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na czas kadencji w zarządzie związku oraz ochrona przed wypowiedzeniem, na takich samych zasadach, jak w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Ustawa wprowadza mechanizmy ochronne w sytuacji nierównego traktowania w zatrudnieniu z powodu przynależności związkowej, jak również procedurę weryfikacji przez pracodawcę liczebności zakładowej organizacji związkowej.
Podstawowym celem ustawy jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13).
Zobacz również:
-
Wykonawca robót budowlanych nie będzie mógł żądać od Skarbu Państwa gwarancji zapłaty za roboty budowlane - kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego
15 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę nowelizującą ...
-
WOMEN ON BOARDS – parytety na giełdzie
Parlament Europejski i Rada Europejska w listopadzie 2022 r. przyjęły ...
-
Czy rada nadzorcza spółki powinna powołać komitety?
Komitety rady nadzorczej są ciałami powoływanymi przez radę, mogą mieć ...