Zatrudnianie dzieci i młodocianych – zmiany i wątpliwości

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 190 kodeksu pracy młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.
Młodociany może zostać zatrudniony w ramach umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich. Dział dziewiąty kodeksu pracy zawiera przepisy dotyczące zatrudniania młodocianych dotyczące m.in. czasu pracy, urlopów wypoczynkowych i szczególnej ochrony zdrowia młodocianych. Celem tych przepisów jest przede wszystkim ochrona życia i zdrowia młodocianych oraz umożliwienie im dokształcania się.
W dziale piętnastym kodeksu pracy dotyczącym m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy uregulowane jest również zatrudnianie dzieci. Zgodnie z art. 3045 k.p. „wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy”.
Z dniem 1 września 2018 r. wejdzie w życie nowelizacja art. 190 kodeksu pracy wprowadzona ustawą z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Art. 190 kodeksu pracy otrzyma brzmienie:
„§ 1.Młodocianym w rozumieniu kodeksu jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. § 2. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat”.
Warto zauważyć, że po 1 września 2018 r. powstanie rozbieżność pomiędzy przepisami z uwagi na to, że ustawodawca nie przewidział nowelizacji art. 3045 k.p., tj. nie obniżył wieku, od którego możliwe jest wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dzieci.
W związku z tym istnieje wątpliwość, czy w przypadku zatrudniania młodocianych, którzy ukończyli 15 lat, a nie ukończyli 16 roku życia, konieczne będzie uzyskanie zgody przedstawiciela ustawowego i zezwolenia inspektora pracy oraz czy będzie dopuszczalne zatrudnianie ich na rzecz podmiotów innych niż prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.
Zobacz również:
-
Czy za nieprzepisową jazdę rowerem można stracić prawo jazdy? SN rozwiewa wątpliwości
Sąd Najwyższy orzekł, że nielegalna jazda rowerem, który nie jest ...
-
Inwestycja w udziały. Co z kosztami uzyskania przychodów?
Nabycie udziałów w spółce to dobry sposób powiększenia i rozwoju ...
-
Branża e-commerce. Od 28 czerwca sklepy internetowe muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Już 28 czerwca 2025 r. wejdą w życie przepisy ustawy ...