Przedłużenie terminu zwrotu VAT wymaga uprzedniego doręczenia postanowienia
Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 23 kwietnia 2018 r., wydanym w składzie siedmiu sędziów w sprawie o sygn. akt I FSK 255/17, skorzystanie przez organ z możliwości przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa art. 87 ust. 2 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wymaga nie tylko wydania postanowienia o jego przedłużeniu, ale również jego doręczenia podatnikowi przed upływem terminu do zwrotu podatku VAT.
W odpowiedzi na dotychczas występujące w orzecznictwie rozbieżności, NSA wskazał, że z uwagi na okoliczność, iż bieg terminu do zwrotu różnicy podatku rozpoczyna się od daty wpłynięcia deklaracji podatnika do organu podatkowego, zasadne jest zastosowanie zasady symetrii. W ocenie NSA, skoro bieg terminu liczony jest od dnia doręczenia organowi deklaracji, analogicznie powinna wyglądać kwestia doręczenia postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT.
Podsumowując, w wyroku z dnia 23 kwietnia 2018 r., NSA wskazał, że samo wydanie i podpisanie, czy też nadanie postanowienia w placówce pocztowej nie jest wystarczające dla przedłużenia terminu. Na potrzeby skutecznego wydłużenia przez organ podatkowy terminu zwrotu VAT, konieczne jest uprzednie doręczenie podatnikowi – przed upływem ustawowego terminu – postanowienia o wydłużeniu terminu.
Zobacz również:
-
Otrzymaliśmy dofinansowanie na udział w misji gospodarczej do Serbii
Z przyjemnością informujemy, że Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy ...
-
Korzystna zmiana dla podatników. Wydatki na poczęstunek współpracownika są kosztem
Wydatki poniesione na artykuły spożywcze i poczęstunek zarówno dla pracowników, ...
-
Fundacje rodzinne mogą na chwilę odetchnąć z ulgą. Najnowsza opinii Szefa KAS
W obliczu burzliwej dyskusji wywołanej serią wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów, ...