Od 30 kwietnia 2018 r. możliwa jest blokada rachunków przedsiębiorców na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Rachunek może zostać zablokowany na czas nie dłuższy niż 72 godziny, natomiast jeżeli w trakcie postępowania szef KAS uzna, że wysokość wyłudzenia przekroczy równowartość 10 tyś euro, blokada może zostać wydłużona do 3 miesięcy. Jest to kolejny etap wprowadzenia ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych czyli tzw. ustawy STIR.
System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR) to narzędzie KAS, które na podstawie algorytmów analizuje przekazywane obligatoryjnie przez banki i SKOK-i dane finansowe dotyczące przedsiębiorców.
Celem wprowadzenia systemu jest pomoc organom w namierzaniu oszustw podatkowych, w tym m.in. „karuzel podatkowych” poprzez rozpoznawanie schematów działań przestępców skarbowych umożliwiając skuteczniejszą reakcję organów. W tym celu od 13 marca 2018 r. za pomocą tego systemu przekazywane są do administracji skarbowej informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych firm. Z kolei od lipca fiskus będzie otrzymywał również informacje o transakcjach na tych rachunkach.
Resort finansów informuje już o pierwszych pozytywnych skutkach wprowadzenia STIR i możliwościach ograniczenia ponoszonych przez Skarb Państwa strat w związku z działalnością przestępców podatkowych w przyszłości. Natomiast czas pokaże, czy uzasadnione okażą się powszechne obawy o nadużywanie tego narzędzia w sposób utrudniający prowadzenie działalności przez legalnie działające podmioty.