Aktywa spółki przy jednoczesnym braku realnego majątku nie uwolnią członka zarządu od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki
Zgodnie z orzeczeniami WSA w Warszawie z 23 marca 2018 r. o sygn. III SA/Wa 1136/17 oraz III SA/Wa 1359/17, możliwość uniknięcia odpowiedzialności przez prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za jej zaległości podatkowe, uzależniona jest od złożenia przez niego wniosku o ogłoszenie upadłości już w momencie, gdy spółka dysponuje jeszcze aktywami, jednak nie jest w stanie płacić swoich zobowiązań.
Na podstawie art. 116 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa za zaległości podatkowe m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Możliwość uwolnienia się od ww. odpowiedzialności uzależniona jest od zgłoszenia we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, albo wykazania, że niezgłoszenie wniosku nastąpiło bez winy członka zarządu, czy też wskazania mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
Jak podkreślił Sąd w wyrokach z 23 marca 2018 r., w celu uwolnienia się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgłoszenie wniosku przez prezesa zarządu o ogłoszenie upadłości powinno nastąpić już wówczas, gdy spółka nie posiada realnego majątku na pokrycie zobowiązań, nawet jeżeli z ksiąg rachunkowych i ewidencji wynika, że nadal dysponuje ona aktywami.
Zobacz również:
-
Przepisy karne w ustawie o ochronie sygnalistów
W ostatnim czasie dużo mówi się o ustawie o ochronie ...
-
O zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej
Użytkownicy technologii telekomunikacyjnych narażeni są na coraz częstsze próby oszustwa, ...
-
Czy należy rejestrować różne wersje kolorystyczne znaku towarowego?
15 kwietnia 2014 roku został wydany oficjalny komunikat dotyczący zakresu ...