Potrącenie wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Przepisy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne, w dalszej części zwanej Ustawą, nakładają szereg ograniczeń odnośnie dopuszczalności potrąceń wierzytelności objętych postepowaniem restrukturyzacyjnym.
Ograniczenia dopuszczalności potrąceń znajdują zastosowania do następujących rodzajów postępowań:
- przyśpieszonego postępowania układowego,
- postępowania układowego,
- postepowania sanacyjnego.
Potrącenia wierzytelności objętych postępowaniem o zatwierdzenie układu, mogą być dokonywane bez jakichkolwiek ograniczeń.
Ograniczenia w potrącaniu wierzytelności obejmują okres od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, do dnia jego zakończenia, a w razie umorzenia postępowania, do dnia uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania.
Zgodnie z treścią art. 253 ust. 1 Ustawy, potrącenie wierzytelności dłużnika objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym jest niedopuszczalne, jeżeli wierzyciel:
- stał się dłużnikiem dłużnika po dniu otwarcia przyspieszonego postępowania układowego,
- będąc dłużnikiem dłużnika, stał się po dniu otwarcia przyspieszonego postępowania układowego jego wierzycielem przez nabycie w drodze przelewu lub indosu wierzytelności powstałej przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego.
Potrącenie wzajemnych wierzytelności dopuszczalne jest w sytuacji, jeżeli nabycie wierzytelności nastąpiło wskutek zapłaty długu, za który nabywca odpowiadał osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi i jeżeli odpowiedzialność nabywcy za dług powstała przed dniem złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Oświadczenie o potrąceniu powinno zostać złożone nie później niż w terminie 30 dni od otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, a jeżeli podstawa potrącenia powstała później, wskazany termin biegnie od dnia powstania podstawy potrącenia.
Oświadczenie o potrąceniu składać należy do dłużnika, jeżeli nie odebrano mu prawa zarządu nad majątkiem lub zarządcy, jeżeli dłużnik został pozbawiony prawa zarządu nad majątkiem. Uprawniony do przyjęcia oświadczenia o potrąceniu jest także nadzorca sądowy.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...