Zmiany dotyczące prokury łącznej

Udzielenie prokury łącznej obejmującej umocowanie do reprezentowania przedsiębiorcy przez prokurenta działającego łącznie z członkiem zarządu (wspólnikiem uprawnionym do reprezentacji) stało się możliwe.
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, wprowadzająca między innymi zmiany w zakresie prokury łącznej.
Od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej istnieją trzy rodzaje prokury łącznej:
1) prokura obejmująca umocowanie do dokonywania czynności wspólnie z innym prokurentem (prokurentami) – art. 109(4) § 1 k.c.;
2) prokura obejmująca umocowanie do dokonywania czynności wspólnie z innym prokurentem (prokurentami) lub wspólnie z członkiem organu zarządzającego (wspólnikiem uprawnionym do reprezentacji) – art. 109(4) § 1(1) k.c.;
3) prokura obejmująca umocowanie do dokonywania czynności wyłącznie wspólnie z członkiem organu zarządzającego (wspólnikiem uprawnionym do reprezentacji) – art. 109(4) § 1(1) k.c.
W uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej wskazano, że zmiana powinna zwiększyć swobodę udzielania prokury oraz pozytywnie wpłynąć na pewność obrotu.
Nowelizacja ustawy stanowi odpowiedź na uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2015 r. (sygn. akt III CZP 34/14), w której wyrażony został pogląd o niedopuszczalności udzielenia prokury z zastrzeżeniem, że prokurent może działać tylko łącznie z członkiem zarządu. W jej uzasadnieniu wskazano, że taki rodzaj prokury jest nieznany ustawie.
Zobacz również:
-
Czy weksel in blanco można podpisać elektronicznie?
Weksel in blanco, mimo upływu wielu lat od wprowadzenia go ...
-
Ochrona wizerunku w mediach społecznościowych. Co trzeba wiedzieć?
W dobie mediów społecznościowych, gdzie dzielenie się zdjęciami stało się ...
-
TSUE podważa polskie przepisy o solidarnej odpowiedzialności członków zarządu. Nowa szansa na obronę?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 22 kwietnia 2025 r. opublikował ...