Wypowiedzenie niedopuszczalne jedynie w razie faktycznej nieobecności pracownika w pracy, a nie samej niezdolności do pracy
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2014 r., (sygn. akt I PK 172/13) pracownik, który jest obecny w pracy (wykonujący obowiązki pracownicze lub pozostający w gotowości do ich wykonywania), którego niezdolność do pracy została stwierdzona zaświadczeniem lekarskim, nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę ustanowionej w art. 41 k.p.
Warunkiem przyznania pracownikowi ochrony przewidzianej w art. 41 k.p. jest faktyczna nieobecność pracownika w pracy. Nie ma natomiast znaczenia sama niezdolność do pracy z powodu choroby, także potwierdzona zaświadczeniem lekarskim, jeżeli mimo tego pracownik jest obecny w pracy. Niezdolność do pracy może uzasadniać nieobecność pracownika, ale sama w sobie nie świadczy o faktycznej obecności pracownika i nie aktualizuje ochrony z art. 41 k.p.
Odmiennie wygląda sytuacja, w której pracownik pozostaje w pracy lub przybywa do pracy jedynie w celu załatwienia spraw ważnych dla pracodawcy lub zakładu pracy. W takim wypadku to sąd każdorazowo powinien ocenić, czy wypowiedzenie umowy jest uzasadnione w rozumieniu art. 41 § 1 k.p. oraz czy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę w takiej sytuacji nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...