Objęcie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym członków rad nadzorczych
W dniu 23 października 2014 r. uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzono w niej między innymi zmiany dotyczące objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym członków rad nadzorczych. Ustawa została przekazana Prezydentowi do podpisu. Planowane wejście w życie nowych regulacji to 1 stycznia 2015 r.
W świetle dotychczas obowiązujących przepisów członkowie rad nadzorczych podlegali obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 35 Ustawy o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz.U.2008.164.1027 j.t.). Zgodnie ze zmienianym art. 6 ust. 1 pkt 22 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych członkowie rad nadzorczych zostaną objęci również obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Płatnikiem składek, zgodnie z art. 4 pkt 2 lit. zb zmienianej Ustawy będzie podmiot, w którym działa rada nadzorcza, w stosunku do członków rad nadzorczych. Na tym podmiocie spoczywa także zgodnie z art. 36 ust. 2 zmienianej Ustawy obowiązek zgłoszenia członków rady nadzorczej do ubezpieczeń społecznych.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowić będzie zgodnie z art. 4 pkt 9 zmienianej Ustawy przychód z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rady nadzorczej, niezależnie od sposobu powołania.
Co ważne, w świetle art. 9 ust. 9 zmienianej Ustawy, obowiązek ubezpieczeniowy jest nałożony również w przypadku, gdy członkowie rad nadzorczych spełniają warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z innych tytułów. Ponadto, zgodnie z art. 9 ust. 4 zmienianej Ustawy systemowej członek rady nadzorczej podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu niezależnie od tego, czy jest już uprawniony do świadczeń z tytułu renty lub emerytury.
Okres obowiązkowego ubezpieczenia na podstawie art. 13 pkt 17 zmienianej Ustawy rozciąga się od dnia powołania na członka rady nadzorczej do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji. Składki na ubezpieczenie emerytalne są finansowane, analogicznie jak w przypadku innych ubezpieczonych, z własnych środków ubezpieczonego i płatnika (art. 16 ust. 1 pkt 17 zmienianej Ustawy systemowej).
Projekt zmian uzasadniano m.in. tym, że wraz z rozwojem rynku kapitałowego coraz liczniejsza jest grupa członków rad nadzorczych, a więc osób, które ani nie świadczą pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie, ani nie prowadzą pozarolniczej działalności, a czerpią środki utrzymania z działalności o charakterze osobistym. Według autorów nowelizacji, objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi członków rad nadzorczych, bez względu na posiadanie czy też nieposiadanie przez nich innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, zapewni lepszą ochronę ubezpieczeniową, a w przyszłości przełoży się na wyższą emeryturę.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...