Cienka kapitalizacja - zmiany od 1 stycznia 2015 r.
Z początkiem roku 2015 wejdą w życie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które rozszerzają ograniczenia w zakresie możliwości zaliczania do kosztów podatkowych odsetek z tytułu pożyczek otrzymanych od podmiotów powiązanych.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez jej wspólnika (wspólników) posiadającego co najmniej 25% udziałów (lub akcji) w tej spółce, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (lub akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego wspólnika osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki – w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.
Począwszy od 1 stycznia 2015 r. ograniczenia będą dotyczyły również pożyczek udzielanych spółce przez podmioty powiązane z nią pośrednio (w dalszym ciągu obowiązywać będzie 25% próg udziałów (akcji) w spółce). Ponadto wartość zadłużenia spółki określana będzie na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, a nie jak dotychczas – na dzień zapłaty odsetek. Z kolei całkowite zadłużenie spółki nie będzie dłużej odnoszone do trzykrotności kapitału zakładowego spółki, a do wartości kapitału własnego spółki. Jeżeli całkowite zadłużenie przekroczy wartość kapitału własnego spółki, odsetki w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Nowością będzie też możliwość skorzystania z zasad alternatywnych, określonych w art. 15c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zobacz również:
-
Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025)
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono nową wersję Polskiej Klasyfikacji ...
-
Obowiązkowe korzystanie z e-doręczeń – od kiedy dla przedsiębiorców?
System e-doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek. Usługa ma zapewnić ...
-
Zwrot lokalu w pogorszonym stanie. Czy wynajmujący może odmówić odebrania lokalu?
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy lokalu po zakończeniu najmu jest ...